- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czym zajmuje się komornik?

Pomimo swojej niezbyt dobrej sławy, komornicy to osoby bardzo potrzebne w wielu sprawach o niespłacony dług. Czym dokładnie się zajmują i jakie są ich kompetencje? Co zrobić, gdy przyjdzie nam z nimi pracować?

- Reklama -

  1. Kim jest i co robi komornik?
  2. Jakie prawa i obowiązki ma komornik?
  3. Kiedy można skorzystać z pomocy komornika?

 

Kim jest i co robi komornik?

toyota Yaris

Współcześnie bardzo ciężko jest znaleźć osobę całkowicie wolną od długów, a w przypadku sektora przedsiębiorstw jest to praktycznie niewykonalne. Mądrze pożyczane pieniądze nie są niczym złym i w wielu przypadkach potrafią działać na naszą korzyść, umożliwiając nam rozwój poprzez inwestycję w siebie lub swój biznes. Problem pojawia się w sytuacji, gdy korzystamy z tego typu produktów finansowych nierozsądnie lub też gdy zewnętrzne wydarzenie sprawi, że zaczynamy mieć trudności ze spłatą naszych zobowiązań (lub stoimy po stronie wierzyciela i to nam ktoś nie oddaje pożyczonych środków). W takim wypadku najpowszechniejszym sposobem na odzyskanie pieniędzy jest postępowanie sądowe, a następnie także komornicze. Komornik w takim scenariuszu jest gwarantem wykonalności wyroku: jego zadaniem jest odzyskanie środków dla wierzyciela w możliwie jak najsprawniejszy i najskuteczniejszy sposób.

 

Jakie prawa i obowiązki ma komornik?

Chociaż często komornicy są postrzegani jako osoby bezduszne, które zaciekle nękają dłużnika i zrobią wszystko, aby „wyciągnąć” od niego pieniądze, rzeczywistość jest zgoła odmienna. Komornik, podobnie jak każdy inny profesjonalista, musi postępować zgodnie z zasadami i procedurami właściwymi dla jego zawodu. W żadnym wypadku nie wolno mu przekraczać granicy prawa, aby odebrać należności dla wierzyciela. Co więcej, komornicy bardzo często starają się rozwiązywać problemy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem w możliwie jak najbardziej pokojowy sposób. Sposób ich działania reguluje ustawa o komornikach sądowych i egzekucji. Podstawowym zadaniem komornika jest doprowadzenie do zrealizowania wyroku sądu, czyli odzyskania długu. Odpowiada on również za postępowanie formalne, jednak w żaden sposób nie bada zasadności i poprawności zobowiązania, nad którym pracuje – ten krok wykonuje sąd podczas odpowiedniej rozprawy.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Kiedy można skorzystać z pomocy komornika?

Aby komornik mógł zacząć pracę nad ściągnięciem dla nas – lub z nas –  długu, najpierw musi odbyć się stosowna rozprawa sądowa, której efektem będzie nakaz zapłaty. Kolejnym etapem jest postępowanie komornicze, a następnie egzekucja komornicza, czyli wyegzekwowanie spłaty zaległych pieniędzy. Jeżeli to my jesteśmy wierzycielami, komornik będzie nas informował o swoich działaniach na bieżąco. Z kolei w sytuacji, gdy musimy oddać dług, zawsze warto podjąć współpracę odpowiednio wcześniej, aby wypracować z wierzycielem ugodę i ewentualny nowy plan spłaty jeszcze zanim dojdzie do postępowania komorniczego.

Źródło: Komornik Gliwice.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.