- Reklama -

Czym pokryć płaski dach?

Dobre pokrycie dachu płaskiego powinno być trwałe, odporne na uszkodzenia i zmienne temperatury. Winno zapewniać także optymalną izolację, skutecznie chroniąc wnętrza przed utratą ciepła. Czym pokryć dach płaski, aby osiągnąć taki cel?

Dachy płaskie to konstrukcje typowe dla nowoczesnej zabudowy jedno i wielorodzinnej oraz zabudowy przemysłowej. Ich cechą charakterystyczną jest spadek połaci, który wynosi od 2 do 15°. Takie konstrukcje dają możliwość zagospodarowania powierzchni dachu i stworzenia na niej tarasu lub zielonego ogrodu. Umożliwiają także… obniżenie rachunków za ogrzewanie. Dach płaski skuteczniej niż dwuspadowy chroni wnętrza przed utratą ciepła.

Czym pokryć dach płaski?

Aby zapewnić dachowi najwyższą funkcjonalność, wieloletnią trwałość, szczelność i walory estetyczne, warto wybrać pokrycie w przemyślany sposób. Najpopularniejsze materiały stosowane obecnie do pokrywania dachów o kącie nachylenia od 2 do 15° to:

  • papy asfaltowe,

  • gonty bitumiczne,

  • blachodachówki,

  • dachówki (ceramiczne i cementowe),

  • membrany EPDM.

Przyjrzyjmy się specyfice każdego z nich.

Papy asfaltowe cieszyły się ogromną popularnością kilkadziesiąt i kilkanaście lat temu. Choć są stosunkowo niedrogie, taka cena znajduje odzwierciedlenie w parametrach. Te z pewnością nie zadowolą najbardziej wymagających klientów. Duże znaczenie ma także stosunkowo uciążliwy montaż pap.

- Reklama -

Gonty bitumiczne to nowoczesne materiały, powszechnie wykorzystywane do wykańczania skomplikowanych elementów architektonicznych – np. lukarnów. Użycie gontów bitumicznych jest jednak zasadne przede wszystkim na dachach płaskich, których kąt nachylenia wynosi co najmniej 12°.

Blachodachówki harmonijnie łączą walory estetyczne z trwałością i odpornością na zmienne warunki atmosferyczne. Aby pokrycie nimi dachu płaskiego okazało się możliwe, niezbędne jest jednak uprzednie wykonanie warstwy termoizolacyjnej, zapewniającej jednocześnie dobrą cyrkulację powietrza. Może ona powstać np. z płyt wiórowych.

Ceramiczne i cementowe dachówki podobnie jak blachodachówki wymagają warstwy termoizolacji. Aby pokryć nimi dach, spadek nie może być mniejszy niż 15-16°.

Membrana EPDM to nowoczesny materiał, który łączy wszystkie cechy idealnego pokrycia. Dzięki zawartości syntetycznego kauczuku jest bardzo elastyczny, trwały oraz odporny na zmienne temperatury i promieniowanie UV. Umożliwia także pokrycie całego dachu przy pomocy jednego arkusza. Taki walor przekłada się na znakomitą szczelność oraz walory estetyczne.

Źródło: https://www.dohmann.pl

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.