kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Czym jest uzależnienie i jak je rozpoznać?

Z uzależnieniem spotykamy się każdego dnia, chociaż nie jest ono zdiagnozowane przez specjalistę. Warto wiedzieć, jak objawia się ta choroba w początkowych etapach, by móc zareagować odpowiednio szybko i pomóc bliskim nam osobom. Działania podjęte odpowiednio szybko mogą ułatwić komuś codzienne funkcjonowanie w społeczeństwie, a często nawet uratować życie.

- Reklama -

Informacje dotyczące uzależnień w kilkudziesięciu najbliższych wydaniach przedstawi  Agnieszka Zań, studentka IV roku Psychologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – specjalność rodzinna, specjalista terapii uzależnień w trakcie certyfikacji. Wstępnie rozmawiamy na temat tego problemu.

NGB: – Czym właściwie jest uzależnienie?
toyota Yaris

– Uzależnienie to specyficzna choroba psychiczna, spowodowana przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Do grupy takich substancji należą przede wszystkim najbardziej nam znane: alkohol, narkotyki, tytoń, leki, leki uspokajające i nasenne, kokaina i opioidy. Niestety, większość tych substancji jest łatwo dostępna w codziennym życiu, co powoduje wzrost liczby uzależnień w naszym kraju. 

NGB: – Od czego zależy, czy osoba się uzależni?

– Nie ma jednego wyjaśnienia na to pytanie. Do uzależnienia dochodzi poprzez różne czynniki. W dużej mierze zależy ono od ilości, częstości i rodzaju substancji, jaką dana osoba zażywa. Ale warto pamiętać, że nie są to jedyne powody uzależnienia. Często mają na to wpływ cechy osobowości, predyspozycje genetyczne bądź też czynniki środowiskowe.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

NGB: – Jakie mogą być skutki sięgania po substancje szkodliwe?

– Skutki oczywiście objawiają się w postaci zarówno fizycznej, jak i psychicznej, chociaż nie w każdym przypadku jest to widoczne na „pierwszy rzut oka”. Rozwój uzależnienia od substancji nie jest trudno zauważyć, czasami po prostu nie chcemy tego widzieć. Nie zapominajmy również o uzależnieniach, o których mówi się teraz coraz więcej, czyli uzależnieniach behawioralnych, tj. uzależnieniu od telefonu, hazardu, seksu itd. W sferze fizycznej występują oczywiście problemy ze zdrowiem: nadciśnienie tętnicze, nieodwracalne uszkodzenia w układzie nerwowym, zmniejszenie popędu seksualnego, zaburzenia rytmu serca i wiele innych.

NGB: – Wspomniała Pani o skutkach w sferze psychicznej. Jak to wpływa na codzienne życie człowieka?

– Niezależnie od tego, któremu z uzależnień chcielibyśmy się przyjrzeć, dojdziemy do podobnych wniosków. Najważniejszym jest brak wolności. Osoba uzależniona staje się więźniem we własnym ciele, podporządkowuje cały swój dzień w taki sposób, by nie rozstawać się z tym, od czego nie potrafi się uwolnić. Widocznymi skutkami tej choroby są między innymi trudności w skoncentrowaniu uwagi, rezygnacja z dotychczasowych zainteresowań na rzecz np. picia alkoholu, trudności w wypełnianiu prostych obowiązków, które do tej pory nie sprawiały kłopotów, trudność w opanowaniu emocji, niska samoocena czy też forma ucieczki od problemów. 

NGB: – Jak rozpoznać czy to już jest uzależnienie? Jest to możliwe dla osoby, która nie ma wiedzy na ten temat?

– Oczywiście diagnozę wystawia osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i kompetencje, ale niepokojące objawy jesteśmy w stanie zaobserwować sami. Sygnałami  ostrzegawczymi, których nie powinniśmy bagatelizować, są: zwiększenie ilości i częstości spożywania substancji, substancja nie jest przyjmowana okazjonalnie, ale staje się lekarstwem na wszystkie trudności (stres, smutek, lęk) oraz na skutki dnia poprzedniego, trudności z przypomnieniem sobie sytuacji w dniach, w których alkohol był spożywany, unikanie pracy lub innych dotychczasowych obowiązków. Problematyczne staje się wtedy życie rodzinne, osoba nadużywająca substancji psychoaktywnych może przyjmować postawę agresywną, co może wiązać się z przemocą w rodzinie zarówno fizyczną, jak i psychiczną. Inna postawa przyjmowana przez osobę uzależnioną to bierne uczestnictwo w codziennym życiu rodzinnym, brak zainteresowania pozostałymi członkami rodziny lub ograniczona komunikacja. W każdym z tych przypadków należy szukać pomocy u specjalistów lub u osób, które mogą pokierować do innych organów niosących pomoc.

W pierwszym półroczu 2020 r. w NOWej Gazecie Biłgorajskiej będzie publikowana rubryka poświęcona profilaktyce uzależnień. Czytelnicy będą mieli możliwość zadawania pytań dotyczących tej problematyki. Wszelkie pytania na temat problemów związanych z nadużywaniem alkoholu będzie można zadawać, wysyłając je na adres e-mail: agnieszka@gazetabilgoraj.pl.  Odpowiedzi na nie będą udzielane w kolejnych wydaniach NOWej Gazety Biłgorajskiej.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Anon mówi

    Aktywna zmiana zdjęcia na górze uniemożliwia przeczytanie artykułu, ciągle zmienia się wyświetlana część strony.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.