- Reklama -

- Reklama -

Czy wiesz, czym oddychasz w Biłgoraju?

- Reklama -

"Wiem, czym oddycham" to konkurs skierowany do lokalnych społeczności i ich mieszkańców, którzy chcą monitorować stan jakości powietrza w swojej okolicy. W ramach akcji zainstalowanych będzie 150 czujników jakości powietrza w całej Polsce.
Trwa właśnie głosowanie internetowe na wskazane przez mieszkańców lokalizacje. Na liście jest także Biłgoraj, lecz na razie ma bardzo mało głosów i szanse na zainstalowanie czujnika w naszym mieście są niewielkie.
Jeszcze można to zmienić. Wystarczy wejść na stronę internetową Głosuj na czujnik i wypełnić zgłoszenie. Po potwierdzeniu nasz głos będzie już ważny. Cały proces zajmuje zaledwie kilka sekund. Głosowanie trwa do 22 grudnia do godz. 22.00.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Smog nie jest niczym nowym. Problem złego wpływu mieszaniny mgły i dymu na zdrowie człowieka został dostrzeżony już w 1905 roku. I choć w naszych głowach pozostało przekonanie, że to głównie przemysł odpowiada za zanieczyszczenia, od dobrych kilkunastu lat sytuacja wygląda inaczej. Z upływem czasu fabryki zaczęły stawać się coraz mniej szkodliwe dla środowiska, bo restrykcyjne przepisy wymusiły instalację systemów oczyszczania. Obecnie głównymi odpowiedzialnymi za powstawanie smogu w Polsce stały się opalane złej jakości węglem przestarzałe piece oraz stare samochody. Sytuację pogarszają niesprzyjające warunki pogodowe.
Głównym winowajcą smogu są piece. To właśnie tak zwana "niska emisja" (nazwa pochodzi od wysokości kominów) aż w 52% procentach składa się na polski smog, którego apogeum dotyka nas, kiedy zaczyna być zimno i trzeba dorzucić do pieca.Wszystkie substancje zanieczyszczające powietrze są szkodliwe dla człowieka. Mogą powodować kaszel, zadyszkę, trudności z oddychaniem. To właśnie dlatego, kiedy w powietrzu pojawia się smog, powinniśmy ograniczyć do minimum przebywanie na dworze. Szczególnie dotyczy to dzieci, osób starszych, chorych i kobiet w ciąży.
Przed smogiem nie uciekniemy, ale musimy pamiętać, że nawet zimą nie zawsze musi występować. Najgorsze jest to, że bardzo trudno jest ocenić jakość powietrza gołym okiem. Piękna pogoda za oknem może okazać się bardzo zwodnicza. Nieraz jest tak, że w zimowy dzień miłe słońce przyciąga do parku rzesze spacerowiczów, a w powietrzu przekroczone są wszelkie normy stężenia pyłów.
Podstawowym sposobem uniknięcia narażania zdrowia jest monitorowanie poziomu zanieczyszczeń. 
 
 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.