- Reklama -

- Reklama -

Czy warto korzystać z outsourcingu sprzątania w hotelu?

Sprzątanie hotelu to codzienność. Nie tylko z powodów sanitarnych, ale i estetycznych. Prawa rynku są bezwzględne i nie ma na nim racji bytu obiekt zaniedbany i niesprzątnięty. Prace porządkowe w pokojach, korytarzach, sanitariatach i całym obiekcie muszą być prowadzone systematycznie. Obecnie popularny stał się outsourcing sprzątania, czyli korzystanie z usług firm sprzątających. Czy jest to opłacalne?

Wygoda dla właściciela hotelu

Profesjonalne firmy sprzątające, świadczące usługi w większych obiektach, jak hotele, dysponują nowoczesnym sprzętem i zapewniają środki do sprzątania we własnym zakresie. Personel sprzątający jest wyszkolony i posiada odpowiednie doświadczenie. Dzięki temu wie, jakie maszyny czyszczące i środki czystości można zastosować na danej powierzchni bez obawy o jej uszkodzenie. Wie również, jakich preparatów i urządzeń użyć do czyszczenia dywanów i tapicerki czy mycia okien, aby nie pozostawić smug.

Firmy sprzątające posiadają ubezpieczenie OC, dzięki któremu można mieć pewność, że zlecenie zostanie wykonane uczciwie, a ze sprzątanych pomieszczeń nic nie zginie. Jest to zabezpieczenie zarówno dla pracowników hotelu, jak i jego gości. W razie jakiejkolwiek nieprzyjemnej sytuacji zawsze będzie można otrzymać odszkodowanie.

Współpraca z firmą sprzątającą odbywa się na podstawie umowy o świadczenie usług, w której jasno i dokładnie wyszczególnione są wszystkie prace objęte usługą oraz warunki rozliczania się za wykonaną usługę.

Outsourcing tańszy od etatu

Dzięki zleceniu sprzątania na zewnątrz, właściciel hotelu może znacznie obniżyć swoje koszty. W przypadku niewielkiego obiektu jest to kilkanaście procent, natomiast przy dużych hotelach – nawet do 50 procent. Jeżeli pracownik obsługi sprzątającej zatrudniony jest na etacie w hotelu, jego wynagrodzenie wynosi minimum 2800 zł brutto. Całkowity koszt zatrudnienia pracownika wynosi 3361 zł. Dochodzą do tego koszty odzieży roboczej, szkoleń, badań lekarskich itp. Można zatem przyjąć, że jeden pracownik sprzątający na etacie kosztuje właściciela hotelu około 4 tys. zł miesięcznie. Oprócz tego należy zapewnić materiały i narzędzia pracy dla pracownika – sprzęt do sprzątania, akcesoria i środki czystości. Doświadczony pracownik może posprzątać od 10 do 15 pokoi w ciągu zmiany, zależnie od wielkości pokoju i łazienki, wyposażenia i standardu hotelu.

Firmy sprzątające pobierają opłaty za sprzątanie w zależności od powierzchni pokoju z łazienką – od 120 do 200 zł za całość. Jeżeli pokoi jest więcej, a usługa stała, ceny są negocjowalne. Ponadto firmy sprzątające rozliczają się nie za godziny czy osoby, a liczbę (powierzchnię) pomieszczeń. Właściciel hotelu nie ponosi żadnych kosztów osobowych, wynagrodzenia poza sezonem („pustych zmian”), płatnych urlopów, szkoleń, itp. Zatem współpraca z firmą sprzątającą jest ze wszech miar opłacalna.

- Reklama -

Maszyny i urządzenia do sprzątania

Firmy sprzątające, nastawione na współpracę z hotelami, dysponują odpowiednimi maszynami czyszczącymi, które sprawdzają się w takich obiektach. Odpadają więc koszty zakupu (leasingu) maszyn i urządzeń czyszczących, co jest też niebagatelnym atutem outsourcingu sprzątania.

Standardowe sprzątanie pokoju hotelowego obejmuje mycie podłóg, czyszczenie dywanów, wykładzin, mebli tapicerowanych, odkurzanie mebli i innego wyposażenia pokoju, mycie okien, szyb drzwiowych i luster, mycie łazienki i sanitariatów, sprzątanie pomieszczeń biurowych i rekreacyjnych, ciągów komunikacyjnych i opróżnianie pojemników na śmieci. Do pełnej obsługi pokoi hotelowych przeznaczone są np. jedne z najczęściej stosowanych wózki do sprzątania Numatic, wykonane ze specjalnego tworzywa, odpornego na uszkodzenia mechaniczne.

Podstawą jest oczywiście odkurzacz; firmy sprzątające posiadają profesjonalne odkurzacze o wysokiej mocy, lekkie i ciche w pracy oraz wygodne w użyciu. Maszyna do mycia podłóg ułatwi sprzątanie głównego hallu, lobby hotelowego, restauracji. Oprócz tego, zwłaszcza po odblokowaniu hoteli i pensjonatów w okresie pandemii, istotna jest dezynfekcja. Firmy sprzątające dysponują profesjonalnymi parownicami, za pomocą których można myć sanitariaty, glazury, w pokojach dezynfekować materace itp.

Ważną kwestią jest również dobór środków czystości. Firmy sprzątające, które posiadają profesjonalny sprzęt do czyszczenia, współpracują z jego producentami i zaopatrują się w środki rekomendowane przez tych producentów. Są to preparaty najbardziej odpowiednie do poszczególnych maszyn i urządzeń, zapewniające ich optymalną wydajność oraz bezawaryjną pracę.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.