Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Czy to nie jest zmowa cenowa?

- Reklama -

Rolnicy skarżą się na wyjątkowo niskie ceny owoców. Maliny na skupie są poniżej opłacalności. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zamiar wszcząć postępowanie, które ma wyjaśnić, czy działania przedsiębiorców na skupach nie łamią przepisów.

Wojewoda lubelski wystosował pismo do prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu wyjaśnienia zbyt niskiej ceny owoców miękkich. Odpowiedzi udzielił  Kamil Rolek, zastępca lubelskiej delegatury Urzędu. Dyrektor wyjaśnia, że zgodnie z ustawą, ze zmową cenową możemy mieć do czynienia jedynie w sytuacji, gdy pomiędzy co najmniej dwoma niezależnymi uczestnikami rynku doszło do jej uzgodnienia oferowanych cen. Dla udowodnienia zmowy niezbędne jest m.in. wykazanie i istnienie bezpośrednich lub pośrednich kontaktów między konkurentami z zakresu koordynacji wzajemnych zachowań rynkowych. Od zmowy należy odróżnić tzw. zachowania  przedsiębiorców, polegające na świadomym dostosowywaniu się przez nich do warunków rynkowych (np. w sytuacji nadprodukcji towaru), w tym zachowań konkurentów (w tego typu okolicznościach należy jednakże wykluczyć elementy uzgodnień).

Mulawa wybory do 05.04.2024

Warto zaznaczyć, że każdy, kto ma informację o zmowie cenowej, może zgłosić to do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd prowadzi program tzw. anonimowych sygnalistów. Polega on na pozyskiwaniu informacji od byłych i obecnych pracowników firm naruszających prawo. W praktyce wygląda to tak, że osoba, która ma taką informację, powinna zgłosić ją anonimowo.

Jak zapewnia Kamil Rolek, zastępca lubelskiej delegatury Urzędu, mają być podejmowane  działania, w ramach posiadanych kompetencji, mające na celu m.in. ustalenie, czy niski poziom cen skupu malin w sezonie 2018 nie jest wynikiem zmowy cenowej pomiędzy podmiotami działającymi na rynku skupu i przetwórstwa malin w województwie lubelskim.

Delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Bydgoszczy prowadzi równocześnie postępowanie wyjaśniające mające na celu wstępne ustalenie, czy wobec dostawców warzyw i owoców, w szczególności truskawek, porzeczki czarnej i czerwonej, borówki amerykańskiej, aronii i malin, stosowane są praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 Dodatkowo przewidziane są działania wobec firm zajmujących się skupem i przetwórstwem owoców miękkich. Zmierzają one do ustalenia zasad podejmowania przez kontrolowane  podmioty współpracy z dostawcami owoców oraz kształtowania warunków dostaw i płatności za nie.
Trzeba zaznaczyć, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie jest organem regulującym ceny towarów, ma natomiast możliwość ingerowania w poziom stosowanych przez przedsiębiorców cen wówczas, gdy ich wysokość jest wynikiem stosowania przez nich antykonkurencyjnych praktyk, w tym zawarcia  porozumienia ograniczającego konkurencję, tzw. zmowy cenowe.

 

- Reklama -

3 Komentarze
  1. pawel mówi

    Nie trzeba był zmniejszać ceł na produkty z UA, sponsorować rolników z UA, i wprowadzać głupich sankcja na Rosję bo tak zapragnęły sobie kozaki z wiejskiej z PO_PIS, w razie jakichkolwiek problemów uciekną 1 z kraju

  2. KordianJ mówi

    ja nwm czego z tych złodziej korzysta zamiast dawać to kradnie

  3. Dami2 mówi

    skandal to jest po pierwsze bo kradną dla siebie a chója dają

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.