- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czy Puszkin zasługuje na swoją ulicę w Biłgoraju?

Zdaniem mieszkańca Biłgoraja, rosyjski pisarz Puszkin, nie zasługuje by być patronem biłgorajskiej ulicy. -Aleksander Puszkin mimo swoich zasług na polu literatury prowadził również jawnie antypolską działalność- pisze do nas pan Michał. Tymczasem w Biłgoraju pomiędzy ulicami Prusa i Mickiewicza swoją ulice ma właśnie Puszkin. Co na to władze miasta?

- Reklama -

„Nowa Gazeta Biłgorajska” dostała taki list od mieszkańca i czytelnika:

– Chciałbym prosić o podjęcie interwencji w poniższej sprawie. Już od prawie 5-ciu miesięcy Ukraina bohatersko broni się po rosyjskiej napaści na jej terytorium. Wszyscy obserwujemy jak bestialsko rosyjski agresor zachowuje się szczególnie wobec osób cywilnych. Podobnie było i w polskiej historii przy okazji licznych wojen czy powstań. Mimo olbrzymich trudności Ukraińcy nadal walczą, jednak dokonują przy okazji czegoś równie ważnego. Otóż wreszcie zmieniane są w tym kraju nazwy ulic mające za patronów sowieckich lub rosyjskich działaczy lub też takich, którzy ideę rosyjskiego imperializmu realizowali w praktyce. Jednym ze zmienianych w przestrzeni publicznej patronów jest pisarz Aleksander Puszkin. Do dnia dzisiejszego jest on również patronem ulic w kilku miastach Polski w tym niestety także w Biłgoraju pisze do nas pan Michał.

Autor listu wyjaśnia, że  wiele polskich miast dokonało  zmiany nazewnictwa ulic już na początku lat 90-tych. Podaje tu  przykład  Krakowa, gdzie w 1990 roku, po prawie 40 latach od czasów nadania  w epoce stalinizmu nazwy „Aleja Puszkina” jednej z głównych ulic miasta, przywrócono przedwojenną nazwę „Aleje Marszałka Ferdynanda Focha”.

Pan Michał podkreśla, że  Aleksander Puszkin, mimo swoich zasług na polu literatury, prowadził również jawnie antypolską działalność. W 1830 roku po wybuchu Powstania Listopadowego, domagał się jak najszybszego stłumienia powstania przez armię rosyjską. W 1831 roku wyrażał potrzebę jak najszybszego stłumienia polskiego buntu. Mówił : ” Należy ich zdusić, powolność nasza jest męcząca. Dla nas bunt Polski to sprawa domowa, prastara, dziedziczna rozterka „. W sierpniu 1831 roku napisał przesiąknięty szowinizmem wiersz „Oszczercom Rosji” , natomiast we wrześniu po upadku Warszawy powstała  „Rocznica Borodina „.

– Czy patron ulicy tego pokroju, działający w dodatku na szkodę Polski, powinien być w dalszym ciągu honorowany w przestrzeni publicznej naszego miasta? Czy Pan Burmistrz przedłoży na sesji Rady Miasta Biłgoraja projekt uchwały o zmianie nazwy tej ulicy? – pyta autor listu i dodaje, że chyba już najwyższy czas aby zmiana taka została wreszcie wprowadzona i to nie tylko przez wzgląd na dobry wizerunek Biłgoraja.

Jak udało nam się ustalić w Urzędzie Miasta jak dotąd  nie zastanawiano się  czy nazwa „ulica Puszkina” jest niewłaściwa ze względu na antypolską działalność pisarza. Jednak Urząd obiecuje pochylić się nad tym zagadnieniem:

Musimy przeanalizować, czy zmiana nazwy ulicy jest zasadna. Zasięgnąć opinii literaturoznawców i Rady Osiedla „Puszcza Solska” i jeśli będzie taka wola ze strony mieszkańców, przedłożymy Radzie Miasta Biłgoraja propozycję zmiany nazwy tej ulicyinformuje nas Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biłgoraja.

Dr Adam Balicki, historyk i jednocześnie Przewodniczący Rady Osiedla „Puszcza Solska” mówi nam, że nie ma wiedzy aby mieszkańcy ulicy Puszkina w Biłgoraju skarżyli się na patrona swojej ulicy. Przynajmniej za jego kadencji nikt zażaleń nie zgłaszał. Jako iż dr Balicki jest szanowanym historykiem, poprosiliśmy go  aby wypowiedział się w sprawie jako ekspert:

Co do samego Puszkina niewątpliwie była to postać wybitna, ale jednocześnie mająca poglądy antypolskie, piętnująca polskie dążenia niepodległościowe. W swoich wierszach Puszkin niejednokrotnie reprezentował postawę antypolską. Czy taka postać zasługuje na to, żeby być uhonorowana nazwą ulicy? Zapewne nie. Ale czy po tylu latach powinno zmieniać się nazwy ulic? Takie działania powinny być czynione z rozwagą, a decyzje nie powinny być podejmowane pod wpływem emocji. Trzeba również pamiętać, że bardzo trudno jest znaleźć postacie krystaliczne. Poza tym ich ocena z dzisiejszej perspektywy nie jest właściwa. Należy je ocenić mając na uwadze epokę w której żyły. Aleksander Puszkin był przede wszystkim wielkim pisarzem i to zadecydowało o uwiecznieniu jego imieniem ulicytłumaczy Balicki. 

- Reklama -

3 Komentarze
  1. xc mówi

    Gdzie ludzie wogóle derusyfikacja ulic w polsce. pelno mozna spotkac tolstojow i puszkinow. ja bym sie wstydzil tej ulicy w dokumentach

    1. Achim mówi

      Tak jak w Kijowie ulice Puszkina powinno się zmienić na Stepana Bandery. Nawet we Lwowie zmieniono nazwę ulicy. Teraz Dom Polski we Lwowie znajduje się na ulicy Bandery. Podobno do bohater Ukraińców.

  2. Rycho Rysiński mówi

    Zgadzam się całkowicie, aby zmienić nazwę ulicy Puszkina. Tylko nie zastąpcie nazwy np. Tarasa Szewczenko.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.