- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czy powstanie MOP w Gromadzie?

To pomysł radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego Zofii Woźnicy. Jej zdaniem, inwestycja jest niezbędna. Skorzystać na tym mają zarówno kierowcy zawodowi, turyści jak i lokalna społeczność. Jest stanowisko władz województwa lubelskiego.

 

Przypomnijmy. Pomysł radnej Sejmiku Województwa Lubelskiego Zofii Woźnicy zakładał, że duży parking przy drodze wojewódzkiej nr 835 w Gromadzie lub Majdanie Gromadzkim powstałby we współpracy z gminą Biłgoraj, powiatem biłgorajskim i samorządem województwa lubelskiego. Zaproponowała, aby parking był podobny do Miejsc Obsługi Podróżnych, jakie ulokowane są przy drogach ekspresowych i autostradach.

– Trasa ta jest najdłuższą drogą wojewódzką w Polsce. W rejonie Biłgoraja dobowy ruch pojazdów na tej drodze wynosi od 15 do 17 tys. na dobę – twierdzi radna Zofia Woźnica. Radna wyjaśniała, że przepisy czasu pracy kierowców zobowiązują ich do stosowania określonych przerw w pracy. – Na tej trasie brakuje takich miejsc jak duży wygodny parking. Umożliwia on odpoczynek, daje możliwość sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, skorzystania z toalety, prysznica, dokonania drobnych zakupów. Taka inwestycja będzie również działała prorozwojowo dla lokalnej społeczności. Umożliwi prowadzenie działalności handlowej, hotelarskiej, obsługi ruchu towarowego, pasażerskiego i turystycznego w szerokim zakresie. Pozwoli również na zaprezentowanie walorów turystycznych okolicy. Z pewnością pojawią się nowe miejsca pracy i nowe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej – twierdzi. Jej zdaniem, przejeżdżającym przez nasze województwo i powiatu należy stworzyć takie warunki wypoczynku, zwiedzania i podróżowania, jakich sami oczekiwalibyśmy, będąc w podróży. Zdaniem Zofii Woźnicy, zwiedzanie i wypoczynek nie może ograniczać się do pobytu na stacjach paliw.

- Reklama -

Władze województwa lubelskiego zauważyły, że propozycja radnej dotyczy budowy Miejsc Obsługi Podróżnych. – Przepisy rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, określają wymagania dla miejsc obsługi podróżnych (MOP) na drogach ekspresowych i autostradach – wyjaśnia Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego. Dodaje, że parkingi na drogach pozostałych klas stosuje się fakultatywnie i nie są dla nich określone szczegółowe wymagania dotyczące liczby stanowisk postojowych. Do zarządcy drogi wojewódzkiej należy więc m.in. budowa parkingów przeznaczonych dla postoju pojazdów wykonujących przewozy drogowe, wynikającego z konieczności przestrzegania przepisów o czasie prowadzenia pojazdów oraz przepisów o ograniczeniach i zakazach ruchu drogowego. – W związku z tym, jeżeli gmina Biłgoraj i powiat biłgorajski będą zainteresowane tego typu przedsięwzięciem i wskażą optymalną lokalizację, a także zadeklarują udział rzeczowy i finansowy, wówczas sprawa zostanie rozpatrzona – dodaje Michał Mulawa. Podkreśla, że budowa stacji obsługi samochodów, punktów gastronomicznych czy sklepów służących obsłudze podróżnych, realizowana jest przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.

O sprawie pisaliśmy tutaj: Potrzebny duży parking przy drodze wojewódzkiej | Nowa Gazeta Biłgorajska (gazetabilgoraj.pl)

Fot. GDDKiA

 

 

- Reklama -

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Zbigniew mówi

    Widzę, że tu na ścianie wschodniej nic nie jest potrzebne… wystarczy kawałek asfaltu i niech się cieszą….ale jak się jedzie do Lublina to za przeproszeniem nie ma gdzie coś zjeść ani zrobić przysłowiowego siku… więc każda inicjatywa aby coś zrobić jest dobra….

  2. Jan mówi

    Żadnego MOP nie potrzeba przy drodze wojewódzkiej. Buduje się je przy Skach i autostradach. Pytanie kto tam ma działki? Radna niech zajmie się poważnymi tematami. Drożyzna nie MOPami. Jest Orlen i miejsca do parkowania wystarczająco dużo. Pieniądze podatników wydawajmy mądrze.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.