- Reklama -

- Reklama -

Czy na działce rolnej można postawić dom?

Rosnące ceny działek budowlanych skłaniają inwestorów do poszukiwania rozwiązań alternatywnych. Jednym z nich jest nabycie gruntów rolnych. Takie rozwiązanie posiada pewne zalety. Chodzi głównie o niższą cenę zakupu oraz niejednokrotnie położenie w pięknej, spokojnej okolicy. Jednak kto może nabyć działkę rolną? Czy można na niej wybudować wymarzony dom? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

- Reklama -

Kto może kupić działkę rolną?

Osoba nabywająca działkę rolną nie musi być rolnikiem, pod warunkiem że powierzchnia działki nie będzie większa niż 1 ha. Nabycie działki rolnej o powierzchni do 30 arów odbywa się na podstawie umowy sprzedaży potwierdzonej notarialnie. Natomiast zakup działki rolnej o powierzchni od 30 do 99,99 arów przebiega dwuetapowo. Wynika to z faktu, że prawo do pierwokupu przysługuje Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. W pierwszej kolejności zawierany jest akt notarialny warunkowej sprzedaży. Jeżeli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zrezygnuje z prawa pierwokupu, zostaje sporządzona umowa przeniesienia własności. Wyjątek od prawa pierwokupu stanowią działki o powierzchni powyżej 30 arów, na których znajduje się budynek mieszkalny wzniesiony przed 30 kwietnia 2016 r. W tym przypadku procedura jest jednoetapowa.

toyota Yaris

Czy na działce rolnej można wybudować dom?

Prawo do budowy domu na gruncie rolnym ma rolnik posiadający gospodarstwo. Warunkiem jest, aby odbyło się w tak zwanej zabudowie zagrodowej, czy wznosi się budynek mieszkalny wraz z budynkami gospodarskim. Ponadto gospodarstwo musi posiadać odpowiednią powierzchnię określoną w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Osoba nieposiadająca statusu rolnika nie może wybudować domu na gruntach rolnych bez wcześniejszej zmiany przeznaczenia gruntu. Przeznaczenie gruntu opisane jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Dlatego zmiana przeznaczenia gruntu wymaga zmiany istniejącego planu. W tym celu należy złożyć wniosek w gminie, jednak może on zostać nieuwzględniony np. do chwili obowiązywania obecnego planu. Cała procedura zmiany przeznaczenia gruntu z rolnego na budowlany może trwać nawet kilka lat.

Kupno działki rolnej pod budowę domu, choć pozwala na spore oszczędności, wymaga jednak załatwienia wielu formalności i może ciągnąć się latami. Poza tym problematyczne i kosztowne może być również doprowadzenie mediów. W przypadku braku możliwości przyłączenia do zbiorczej sieci kanalizacji sanitarnej do wyboru jest szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Szambo choć jest najtańszą opcją w montażu, to generuje wysokie koszty związane z częstym opróżnianiem zbiornika. Dlatego warto wziąć pod uwagę inwestycję we własną oczyszczalnię. Roczny koszt eksploatacji przydomowej oczyszczalni to wydatek kilkuset złotych, co pozwala na zwrot inwestycji po około 3-4 latach. Warunkiem zadowolenia i niskich kosztów eksploatacyjnych urządzenia jest bezawaryjna praca oczyszczalni. Jednym z liderów na rynku przydomowych oczyszczalni ścieków jest urządzenie NV. Oczyszczalnia NV charakteryzuje się bezawaryjną i bezzapachową pracą. Na ternie Polski jest ponad 18 000 zamontowanych i sprawinie działających oczyszczalni NV. Wysoka jakość przydomowej oczyszczalni ścieków NV potwierdzona jest 20-letnią gwarancją.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.