- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czy mleko modyfikowane jest zdrowe?

Mleko modyfikowane to produkt zastępujący mleko matki i składem do niego zbliżony. To mleko krowie poddane modyfikacjom, które nadają mu właściwości zbliżone do pokarmu kobiecego. Modyfikacje polegają na zmianie w składzie białka i obniżeniu jego ilości, na zwiększeniu ilości laktozy, zwiększeniu ilości tłuszczów nienasyconych, wzbogaceniu produktu w witaminy i minerały, zniwelowaniu zawartości sodu, chloru, potasu.

- Reklama -

Choć mleko matki zawiera zdecydowanie więcej aktywnych, korzystnych dla malucha składników niż mleko modyfikowane, nie oznacza to, że mleko modyfikowane jest szkodliwe dla zdrowia dziecka. Gdy matka z różnych powodów nie może dokarmiać dziecka własnym pokarmem, mleko modyfikowane np. ze sklepu bee.pl stanowi pokarm najbardziej zbliżony do mleka kobiecego.

Wybór mleka modyfikowanego zależy od wieku dziecka, ponieważ skład mleka zmienia się wraz z potrzebami żywieniowymi dziecka na poszczególnych etapach jego rozwoju. Mleko początkowe to mleko przeznaczone dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia.

Mleko następne to mleko mniej zmodyfikowane niż mleko początkowe ze względu na lepiej rozwinięty układ pokarmowy i rozszerzanie diety dziecka o pokarmy uzupełniające. To mleko przeznaczone dla niemowląt od 7. do 12. miesiąca życia. Mleko junior jest przeznaczone dla dzieci od 1. do 3. roku życia. Pod koniec tego okresu młody organizm toleruje już mleko krowie.

Zalety karmienia mlekiem modyfikowanym

Karmiąc dziecko piersią, trudno jest ocenić, ile pokarmu spożyło nasze dziecko. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym widzimy, ile pokarmu zniknęło z butelki. Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym jest dłużej syte, mleko modyfikowane jest dłużej trawione. Dziecko rzadziej budzi się w nocy.

- Reklama -

Mama karmiąca piersią musi przestrzegać specjalnej diety. Gdy dziecko dokarmiane jest sztucznie, mama nie musi rezygnować ze spożywania niektórych produktów.

Mlekiem modyfikowanym może karmić dziecko każda osoba – tata, babcia, dziadek, starsze rodzeństwo. Mama nie musi być cały czas przy maleństwie. Nie trzeba odciągać pokarmu na zapas.

Karmienie piersią nie każdej kobiecie przychodzi z łatwością. Wiele kobiet przeżywa frustrację i wewnętrzną walkę, gdy przystawiają dziecko do piersi. Karmienie mlekiem modyfikowanym rozwiązuje te problemy.

Karmienie butelką jest wskazane w przypadku niektórych chorób matki i dziecka. Jest też niezbędne, gdy maleństwo jest uczulone na białka mleka występujące w pokarmie kobiecym.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.