- Reklama -

- Reklama -

Czy i kiedy ubezpieczenie samochodowe pokrywa awarie pojazdu?

Kupując samochód używany z komisu, bardzo często można spotkać się z rozwiązaniem, jakim jest ubezpieczenia od awarii pojazdu. Warto, jednak mieć na uwadze, że tego typu oferty nie dotyczą darmowej naprawy samochodu u mechanika wszystkich jego podzespołów. Nie należy również mylić takiego ubezpieczenia z assisstance komunikacyjnym. Czego więc dotyczy i czy warto się na niego zdecydować? Sprawdź.

- Reklama -

Czym jest ubezpieczenie od awarii samochodu?

Ubezpieczenie od awarii samochodu często określa się mianem moto gwarancji lub też gwarancji na używany samochód. Jego główną zaletą jest zapewnienie bezpłatnej pomocy fachowca nowemu właścicielowi samochodu, w sytuacji, kiedy dojdzie do jego usterki. Warto przy tym pamiętać, że w zależności od oferty, sam zakres świadczeń, na jakie można liczyć może znacząco się różnić. Polisa zazwyczaj obowiązuje na terenie kraju, choć zdarzają się również opcje, w których ubezpieczyciel uwzględnia inne obszary europejskie.

Tego typu ubezpieczenie jest w ostatnich latach coraz popularniejsze. Oferują je między innymi:
● banki,
● komisy samochodowe,
● firmy zajmujące się sprowadzaniem pojazdów zza granicy,
● firmy leasingowe.

Kto może skorzystać z ubezpieczenia samochodowego chroniącego przed awarią?

- Reklama -

Ubezpieczenie samochodowe od awarii to rozwiązanie, na które dotyczy przede wszystkim pojazdów używanych. Coraz więcej firm oferuje je również właścicielom nowych aut. W związku z tym pojawia się pytanie: czy taka polisa pokrywa koszty wszystkich awarii pojazdu? Jej zakres jest ustalany indywidualnie przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Zależnie od wybranej oferty może więc liczyć na inną ochronę. Co ciekawe, firmy ubezpieczeniowe często ograniczają możliwość skorzystania z oferty poprzez ustalenie maksymalnego wieku pojazdu lub jego przebiegu. Ma to na celu zabezpieczenie przed wyłudzeniami odszkodowania w razie awarii auta.

Porównywarka ubezpieczeń nr 1 w Polsce pozwala na wyszukanie najkorzystniejszej oferty dla wybranego pojazdu używanego. Właściciele nowych samochodów także mogą z niej skorzystać. W ich przypadku ubezpieczenia działa na zasadzie przedłużenia gwarancji, jaką na pojazd daje producent. Ta zazwyczaj udzielana jest na 3 lata od daty zakupu pojazdu. Polisy dostępne są w różnych wariantach. Dzięki porównywarce można dokładnie przeanalizować zakres ubezpieczenia, a tym samym wybrać najkorzystniejszą opcję – także z uwagi na cenę.

Kolor kontrolek i ich znaczenie – czy to już awaria?

Zapalające się kontrolki w samochodzie mają różny kolor i znaczenie. Kontrolki informacyjne wskazują na aktualnie aktywną funkcję – np. światła mijania, kierunkowskazy czy aktywny tempomat. W samochodach na desce rozdzielczej mają kolor zielony. Nie należy natomiast lekceważyć kontrolek w kolorze żółtym oraz pomarańczowym. Ich głównym zadaniem jest informowanie oraz ostrzeganie kierowcy o niewłaściwym działaniu konkretnych podzespołów w samochodach. Mogą wskazywać np. na kończący się płyn eksploatacyjny w pojeździe lub też informować o konieczności wizyty u mechanika w celu diagnostyki problemu. Kiedy się zapalają, mogą wskazywać także na awarię, a jeśli ta zostanie stwierdzona, to wówczas w wielu przypadkach przydaje się specjalne ubezpieczenie pojazdu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.