- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czy huśtawki na placach zabaw są bezpieczne?

Najlepsze huśtawki na place zabaw to… bezpieczne huśtawki! Jeśli nie wiesz, jak wyposażyć przydomowy albo publiczny plac zabaw w bezpieczne huśtawki dla dzieci, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości związane z bezpieczeństwem zabawy oraz przedstawić wady i zalety huśtawek do placu zabaw z różnych tworzyw. Dowiesz się m.in., jakie przepisy obowiązują podczas planowania montażu urządzeń zabawowych w przestrzeni miejskiej, kiedy potrzebna będzie huśtawka na plac zabaw z atestem, jakie warianty urządzeń są dostępne w sprzedaży oraz kiedy możemy powiedzieć, że są to naprawdę bezpieczne huśtawki dla dzieci.

Huśtawki na placu zabaw – rodzaje i normy bezpieczeństwa

Podobnie jak w przypadku innych elementów wyposażenia placów zabaw, instalacja urządzeń huśtających wymaga przestrzegania przepisów Prawa budowlanego. Wszystkie rodzaje huśtawek na placu zabaw w przestrzeni publicznej muszą mieć ponadto atesty bezpieczeństwa zgodne z aktualnymi normami.

Rodzaje huśtawek na placu zabaw

Zgodnie z podstawowym podziałem huśtawek na place zabaw możemy wyróżnić huśtawki wagowe, wahadłowe i bocianie gniazda. Huśtawki wahadłowe to te najbardziej klasyczne, które wszyscy z nas znają z dzieciństwa. Większość z nich stanowią modele jednoosobowe, ale coraz częstszym wariantem jest huśtawka podwójna na plac zabaw. 

Ogromną radość sprawiają dzieciom również znane od dawna huśtawki wagowe. W przedszkolnych wspomnieniach wielu z nas pojawia się moment, kiedy chcąc się pobujać, siadaliśmy na jednym końcu takiej huśtawki, a nasz większy kolega siadał na drugim, co powodowało przekrzywienie huśtawki i „uwięzienie” nas na górze. A może to Ty byłeś tym złośliwym kolegą, który zawsze złośliwie przysiadał drugi koniec huśtawki zajmowanej przez znacznie mniejsze dziecko? Ależ to była frajda! No, może nie zawsze. Jeśli ktoś faktycznie chciał się pohuśtać, było to raczej problematyczne. Odpowiedzią na to są modele wagowych huśtawek na plac zabaw, na których może się bujać równocześnie więcej osób, co umożliwia bardziej równomierne rozłożenie ciężaru po obu stronach huśtawki. 

Huśtawka bocianie gniazdo na plac zabaw stała się standardem wyposażenia stosunkowo niedawno, ale już dziś trudno wyobrazić sobie bez niej dobre miejsce do rekreacji. W dalszej części artykułu odpowiemy na pytanie, czy huśtawka bocianie gniazdo na plac zabaw to bezpieczny wybór. 

Normy bezpieczeństwa – huśtawki na placu zabaw

Do bezpiecznych huśtawek na placu zabaw odnoszą się dwie normy z grupy PN-EN 1176 dotyczącej wyposażenia miejsc rekreacji dla dzieci. Pierwszą z nich jest PN-EN 1176-2: „Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 2: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań huśtawek. Norma zawierająca zbiór wytycznych w odniesieniu do huśtawek przeznaczonych na place zabaw, zawierających m.in. informacje na temat konstrukcji tego typu urządzeń oraz siedzisk huśtawkowych”. 

Do bezpiecznej huśtawki dla dzieci odnosi się również PN-EN 1176-6: „Wyposażenie placów zabaw i nawierzchnie. Część 6: Dodatkowe wymagania bezpieczeństwa i metody badań urządzeń kołyszących. Norma zawierająca zbiór wytycznych określających wymagania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom urządzeń kołyszących, huśtawek wagowych, itp.” 

Bezpieczne huśtawki dla dzieci to nie wszystko, równie istotna jest nawierzchnia, na której zostaną usytuowane. Zgodnie z normą PN-EN 1177 nawierzchnia na placach zabaw powinna być bezpieczna dla dziecka w razie jego upadku, działając amortyzująco. Huśtawka na plac zabaw z atestem to produkt, w przypadku którego potwierdzona została zgodność z tymi normami. Istnieje również wymóg zachowania odpowiednich stref bezpieczeństwa wokół urządzeń. W przypadku bezpiecznych huśtawek dla dzieci strefy te mają na celu głównie zapobieganie kolizjom z innymi urządzeniami.

Huśtawki na plac zabaw z atestem

Każda huśtawka, która ma stać w miejscu publicznym, powinna posiadać odpowiedni atest potwierdzający bezpieczeństwo jej użytkowania. Jeśli chcesz zakupić huśtawkę dla dzieci, aby postawić ją w przydomowym ogródku, atest nie jest obligatoryjny, ale warto się zastanowić, czy zakup huśtawki z atestem nie będzie lepszym wyborem. Bezpieczna huśtawka dla dzieci nie posiada wad konstrukcyjnych, które mogłyby spowodować np. upadek czy zakleszczenie się części ciała w elementach urządzenia. 

Oczywiście, aby atest rzeczywiście miał swoje odniesienie w jakości, musi być wystawiony przez akredytowaną jednostkę. Zdarzały się bowiem przypadki nadużywania atestów czy nawet fałszowania ich. Huśtawka z atestem na plac zabaw to gwarancja stabilności urządzenia, braku zagrożenia ze strony elementów konstrukcji oraz dostosowania do dzieci w danym przedziale wiekowym.

Plac zabaw – huśtawka a przepisy budowlane

Huśtawki na placu zabaw zaliczane są do obiektów małej architektury – art. 3 punkt 4 Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Przepisy nakładają obowiązek zgłoszenia zamiaru montażu urządzeń zabawowych i innych elementów wyposażenia placu zabaw w miejscowym wydziale architektury. 

Dodatkowo trzeba mieć na uwadze wytyczne z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Można w nim znaleźć dokładne zasady lokalizowania placów zabaw, m.in. dotyczące odległości od innych obiektów. 

Huśtawki na placu zabaw – drewniane czy metalowe?

- Reklama -

Choć wiele osób wybiera na plac zabaw huśtawkę metalową, kierując się względami praktycznymi, to huśtawki drewniane na plac zabaw też mają swój wyjątkowy urok. Sprawiają, że dziecięce miejsce rekreacji wygląda bardziej tradycyjnie i swojsko. Ponadto drewno jest bardziej przyjazne dla alergików oraz dla środowiska naturalnego. 

Niestety, w celu zachowania nienagannego wyglądu i odporności na niesprzyjające czynniki, huśtawki drewniane na plac zabaw muszą być regularnie impregnowane. Dla trwałości konstrukcji znaczenie ma także rodzaj drewna, z jakiego została ona wykonana – to pozyskiwane z drzew liściastych jest bardziej wytrzymałe niż pochodzące z drzew iglastych. Zwykle ma to też swoje odbicie w wyższej cenie huśtawki drewnianej na plac zabaw wykonanej np. z drewna bukowego niż sosnowego czy świerkowego.

Mając na względzie estetykę i trwałość wyposażenia placu zabaw, huśtawka metalowa będzie znacznie łatwiejsza do czyszczenia oraz utrzymania w dobrym stanie. Bywa za to mniej komfortowa – zimne siedzisko metalowej huśtawki na placu zabaw w chłodniejsze miesiące to nic przyjemnego. Budując nowocześnie wyglądający plac zabaw, huśtawka wykonana z metalu okaże się z pewnością dobrym wyborem, ale należy pamiętać, że modernistyczny design takich huśtawek dla dzieci nie będzie się dobrze komponował z każdym otoczeniem. Kluczową sprawą jest zatem dobranie odpowiedniego modelu huśtawki do placu zabaw. A każdy z nich ma swój unikalny charakter!

Bezpieczna huśtawka dla dziecka – jak ją rozpoznać?

Jak już wcześniej wspomniano, huśtawka bezpieczna posiada odpowiedni atest potwierdzający jej zgodność z normami bezpieczeństwa, wydany przez niezależną instytucję. Czasem możemy się spotkać także z pojęciem ,,certyfikat bezpieczeństwa”, które jednak nie jest dokładnie synonimiczne, ponieważ posiada węższy zakres znaczeniowy. 

A czy da się samemu rozpoznać huśtawkę na placu zabaw, która może stanowić zagrożenie? W wielu miejscach w Polsce nadal można spotkać bardzo stare place zabaw albo takie, których regularne przeglądy zostały poważnie zaniedbane. Nierzadko zdarza się, że znajdujące się tam urządzenia są zardzewiałe, uszkodzone lub usytuowane w zbyt małej odległości od siebie. Mogą one stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, dlatego nie należy pozwalać dziecku na zabawę w takich miejscach i szybko zgłaszać je do administratora (numer do niego powinien znajdować się przy regulaminie placu zabaw).

Planując zakup bezpiecznej huśtawki na plac zabaw, należy wybrać godnego zaufania producenta, który stawia bezpieczeństwo dzieci na pierwszym planie. Jedną z takich firm jest Active Line, w której ofercie wszystkie urządzenia są atestowane. Na pewno znajdziemy odpowiednią, bezpieczną huśtawkę z atestem na plac zabaw. 

Huśtawka bocianie gniazdo – bezpieczna innowacja na placu zabaw

Huśtawka bocianie gniazdo na plac zabaw to praktycznie zawsze strzał w dziesiątkę. Ten typ huśtawek na place zabaw szybko podbił serca dzieci z całego świata, a to ze względu na jego wyjątkową funkcjonalność. Nazwa pochodzi oczywiście od owalnego lub okrągłego kształtu siedziska huśtawki typu bocianie gniazdo, w której może się jednocześnie bujać wiele dzieci, zwykle dwoje, troje, ale może być i więcej, w zależności od rozmiaru i udźwigu huśtawki na placu zabaw. 

Ogromną zaletą jest też fakt, że huśtawka bocianie gniazdo na plac zabaw może wykonać znacznie szerszy zakres ruchu niż to jest w przypadku modeli klasycznych – można się bez problemu huśtać nie tylko do przodu i do tyłu, ale też się obracać. Na dodatek można się bujać w różnych pozycjach – na siedząco, na leżąco albo półleżąco. 

Wielu rodziców obawia się, że huśtawka do placu zabaw bocianie gniazdo to nie jest bezpieczna huśtawka dla dzieci. Jeśli jednak została wykonana z zachowaniem wszystkich norm, niepokój można uznać za nieuzasadniony. Siedzisko powinno być zawieszone na linach wytrzymujących duże obciążenia. W większości przypadków huśtawka bocianie gniazdo na plac zabaw to urządzenie, na którym mogą się pobujać nawet dorośli (nie oszukujmy się, kto z nas tego nie lubi?). Ponadto zachowanie odpowiedniej odległości od innych sprzętów i zastosowanie bezpiecznej nawierzchni zapobiegną poważniejszym wypadkom podczas zabawy na huśtawce typu bocianie gniazdo.

Podsumowanie

Huśtawki na placu zabaw to temat rzeka. I bardzo dobrze, bo to świadczy o ich ogromnej popularności. Każdy z nas ma jakieś związane z nimi wspomnienia. Aby nie były one traumatyczne, warto wybrać huśtawki na plac zabaw z atestem, minimalizując tym samym ryzyko wypadków. Huśtawka bezpieczna to zawsze dobra inwestycja.

Materiał powstał we współpracy z Marcinem Taczalskim, właścicielem firmy Active Line, która jest polskim producentem placów zabaw. Z ofertą huśtawek z atestem na place zabaw możesz zapoznać się pod adresem https://activeline.eu/k/wyposazenie-placow-zabaw/hustawki/ 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.