- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czy drogowcy są przygotowani na zimę?

Utrzymanie dróg w okresie zimowym należy do podstawowej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie. Głównym zadaniem w tym okresie jest zapewnienie przejazdu pojazdom i minimalizowanie utrudnień podczas poruszania się użytkowników po drogach wojewódzkich poprzez odśnieżanie i zwalczanie śliskości zimowej.

- Reklama -

W związku z zapowiedziami synoptyków w najbliższym czasie, gdy tylko warunki pogodowe pogorszą się, w Zarządzie Dróg Wojewódzkich w Lublinie – zarówno w Centrali w Lublinie, jak i w Rejonach oraz w Obwodach Drogowych zostaną wprowadzone dyżury Zimowego Utrzymania Dróg Wojewódzkich.

Planem zimowego utrzymania dróg w sezonie 2021/2022 objęto drogi wojewódzkie o nawierzchni twardej, o długości 2330,5 km, a zwalczanie śliskości zimowej prowadzone będzie na wyznaczonych odcinkach dróg o łącznej długości 1228 km – informuje Kamil Jakubowski, rzecznik prasowy ZDW w Lublinie. 

Zimowe Utrzymanie Dróg Wojewódzkich odbywać się będzie w oparciu o zaakceptowane przez Zarząd Województwa Lubelskiego STANDARDY, których jest IV.

STANDARDEM II objętych jest 14,8 km dróg wojewódzkich, które posypywane będą czystymi środkami chemicznymi.

STANDARDEM III objęto 1097,7 km dróg, które w okresie zimowym posypywane będą mieszanką 40% lub czystymi środkami chemicznymi (w zależności od stopnia natężenia ruchu).

STANDARDEM IV objęto w sezonie 2021/2022 1084,1 km dróg wojewódzkich, które utrzymywane będą w taki sam sposób jak te w STANDARDZIE III.

- Reklama -

STANDARDEM V objęto natomiast 133,9 km dróg, które posypywane będą mieszankami piaskowo-solnymi i czystymi materiałami uszorstniającymi.

Chodniki i ścieżki rowerowe o łącznej długości 513,6 km przewidziane są do interwencyjnego odśnieżania.  Do zwalczania śliskości zimowej i odśnieżania dróg, przygotowany został podstawowy sprzęt w ilości 77 sztuk piaskarek i solarek. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Lublinie posiada między innymi niezawodne samochody ZIŁ-157 – radzieckie wielozadaniowe samochody ciężarowe, które produkowane były w latach 1958-1992,  a którym nie są straszne żadne warunki pogodowe i które poradzą sobie z każdą ilością śniegu, co nieraz zostało już udowodnione.

Od niedawna ZDW w Lublinie posiada także wielozadaniowy samochód specjalistyczny UNIMOG,  który świetnie sprawdza się podczas udrożniania dróg po obfitych opadach śniegu. Został również zakontraktowany sprzęt pomocniczy: pługi lekkie – 6 szt., pługi średnie – 40 szt., pługi ciężkie – 11 szt., równiarki – 14 szt., pługi wirnikowe – 9 szt., ładowarki – 18 szt.

Z chwilą rozpoczęcia prac przy zimowym utrzymaniu dróg wojewódzkich – zwalczanie śliskości zimowej i odśnieżanie w Rejonach oraz siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie wprowadzone zostaną dyżury personelu technicznego, mające na celu nadzorowanie i koordynowanie prac oraz prowadzenie obsługi informacyjnej. Dyżury ZUD w jednostkach terenowych, w punktach dysponujących sprzętem, pełnione będą w godz. od 4.00 do 12.00 i od 13.00 do 21.00, a w przypadkach, gdy zaistnieje bardzo trudna sytuacja na drogach – przez całą dobę.

Komunikaty o przejezdności dróg wojewódzkich i utrudnieniach w okresie zimowym publikowane będą zarówno na stronie internetowej, jak również Facebooku Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie.

Przypominamy także wszystkim kierowcom o tym, że podczas występowania trudnych warunków na drogach najważniejsze jest dostosowanie prędkości do tego, co nas spotyka na drodze, uwaga i rozwaga w prowadzeniu pojazdów. A tym, którzy jeszcze nie zmienili opon letnich na zimowe, przypominamy, by zrobić to jak najszybciej – dodaje Kamil Jakubowski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.