kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Czworonożni żołnierze zasilą szeregi terytorialsów

Już niebawem w Lubelskiej Brygadzie OT zostanie sformowana Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza z psami w ramach projektu K9 WOT.

- Reklama -

Trwa wdrażanie projektu K9 WOT w 2. Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Pierwszym etapem była selekcja kandydatów na nawigatorów, planistów i przewodników z psami do Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej (GPR K9). Najlepsi kandydaci na nawigatorów zakończyli już kurs podstawowy. Teraz przygotowują się do egzaminu teoretycznego i praktycznego, który odbędzie się w drugiej połowie kwietnia br. Po jego pozytywnym zaliczeniu rozpoczną szkolenie doskonalące, podczas którego będą współpracować z Grupami Poszukiwawczo-Ratowniczymi OSP. Na koniec przejdą certyfikację.

urząd MArszałkowski projekt

Podczas kursu żołnierze – nawigatorzy zapoznali się z zasadami działania w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, prowadzenia łączności według wytycznych Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz nawigacją i działaniem w terenie z przewodnikiem i psem. W trakcie szkolenia wytypowano również kandydatów na tak zwanych planistów, którzy będą kontynuować szkolenie na kursach specjalistycznych, poświęconych planistyce w czasie poszukiwań i działaniom w sztabie akcji poszukiwawczej.

Kurs został przeprowadzony przez 13. Śląską Brygadę OT, która jest pionierem projektu K9 w Wojskach Obrony Terytorialnej i teraz dzieli się swoim kilkuletnim doświadczeniem z brygadami OT, które chcą przyjąć w swoje szeregi czworonożnych żołnierzy.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

GPR K9 docelowo będzie składać się z dowódcy, planisty i kilku zespołów złożonych z nawigatora, przewodnika i psa. Wszyscy żołnierze działający w tych grupach muszą mieć odpowiednie przeszkolenie kierunkowe, w tym również ukończony Kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Czworonogi służyć będą razem ze swoimi przewodnikami – żołnierzami OT. Co ważne, w WOT to nie wojsko jest właścicielem psa, a jego przewodnik. Służba psów oparta będzie o istniejące przepisy – rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych.

Siły i środki 2. LBOT są włączone do systemu zarządzania kryzysowego od jesieni 2018 roku. Terytorialsi regularnie od 2019 roku u boku Policji uczestniczą w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych osób zaginionych w województwie lubelskim.

por. MARTA GABOREK

- Reklama -

1 komentarz
  1. stalker mówi

    mamy niepełnosprawny umysłowo WOT który wykonuje takie pseudozadania na pograniczu wolontariatu, coś im płacą ale nikt by tego nie robił za takie pieniądze a gdyby na ich drodze stanęłyby ruskie czołgi to najwyżej można byłoby w nie porzucać kamieniami, nic innego i tak nie mają a jak mają jakieś poradziecki rpg 7 to zycze powoiedzenia w trafieniu, już lepiej nie strzelać by rusek się nie zdenerwował a kto wierzy w te bajki o niezwyciężonym wocie ukrainskim to jest naprawdę, nie wiem czy głupi czy naiwny
    pilnowanie granicy czy pomaganie powodzianom to jedno ale czy po to tworzono wot? j.w.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.