Mulawa wybory samorządowe 2024

- Reklama -

- Reklama -

Cztery miliardy euro na walkę z rakiem

Unia Europejska przeznaczy łącznie 4 miliardy euro na Europejski Plan Walki z Rakiem. Na co konkretnie zostaną wydane pieniądze? Kampania społeczna, którą rozpoczyna poseł do Parlamentu Europejskiego Krzysztof Hetman ma przybliżyć mieszkańcom województwa lubelskiego te zagadnienia.

- Reklama -

– Każdy człowiek, niezależnie od miejsca zamieszkania, powinien mieć takie samo prawo do wysokiej jakości opieki medycznej, diagnostyki i leczenia, taki sam dostęp do leków i takie same nadzieje na przeżycie w przypadku zachorowania na raka – tłumaczy Krzysztof Hetman.

Kampania społeczna, którą rozpoczyna Krzysztof Hetman, ma związek
z przedstawionym przez Komisję Europejską Europejskim Planem Walki
z Rakiem. Nakreśla on cztery główne obszary działania w walce z nowotworami: profilaktyka, wczesne wykrywanie, diagnozowanie i leczenie oraz poprawa jakości życia pacjentów. Na ten cel Unia Europejska przeznaczyła 4 miliardy euro. Znaczna część tych pieniędzy trafi do Polski.

Europejski Plan Walki z Rakiem został zaprezentowany na początku lutego tego roku. Jeszcze przed jego publikacją w Parlamencie Europejskim zaczęła działać specjalna komisja ds. walki z rakiem, której powstanie obiecywali jeszcze w trakcie kampanii wyborczej europosłowie PSL. Zadaniem komisji jest przygotowywanie strategii działania i rekomendacji w obszarze profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów i ich leczenia.

Europejski Plan Walki z Rakiem to również pierwszy krok do utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej. – Jestem przekonany, że to właśnie zdrowie powinno być jednym z filarów współpracy unijnej. Sądzę, że dziś, w dobie pandemii, odczuwamy to jak nigdy wcześniej, dlatego tym bardziej zobowiązuję się pracować w Parlamencie Europejskim nad koncepcją wprowadzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej – mówi Krzysztof Hetman.

W 2020 r. w Unii Europejskiej u 2,7 mln osób wykryto raka, a kolejnych 1,3 mln osób, w tym ponad 2 tys. młodych ludzi, zmarło na nowotwór. – Jeśli nie podejmiemy natychmiastowych działań, rak już w 2035 roku może stać się główną przyczyną zgonów w Unii Europejskiej. Europejski Plan Walki z Rakiem jest odpowiedzią na to zagrożenie – uważa Krzysztof Hetman.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Z prognoz opracowanych przez European Cancer Information System (ECIS) na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że w 2020 roku w Polsce na raka mogło zachorować około 196 tys. osób, a około 118 tys. osób umarło wskutek choroby nowotworowej.

Według danych z 2019 roku polscy pacjenci mają dostęp do zaledwie połowy terapii stosowanych w Europie Zachodniej i USA. Spośród 102 terapii lekowych zarejestrowanych w Europie i zalecanych przez Towarzystwo Onkologii Klinicznej szeroko dostępnych dla polskich pacjentów jest raptem 18. Skuteczność leczenia w Polsce, czyli ilu chorych dożywa 5 lat od diagnozy, ocenia się średnio na poziomie 48%. W Europie Zachodniej wskaźnik ten jest o około 15-20% wyższy.

Cztery kluczowe obszary Europejskiego Planu Walki z Rakiem

  1. Profilaktyka za pomocą działań ukierunkowanych na kluczowe czynniki ryzyka, takie jak np. tytoń. Kampania HealthyLifestyle4All” będzie promować zdrową dietę i aktywność fizyczną. Aby wyeliminować nowotwory wywoływane przez infekcje, w planie walki z rakiem określono cel polegający na zaszczepieniu do 2030 r. co najmniej 90 proc. docelowej populacji dziewcząt i znacznym zwiększeniu poziomu szczepień chłopców przeciwko wirusom brodawczaka ludzkiego.
  2. Wczesne wykrywanie nowotworów poprzez poprawę dostępu i jakości diagnostyki oraz wspieranie państw członkowskich w zapewnieniu, aby do 2025 r. 90 proc. ludności UE, która kwalifikuje się do badań przesiewowych w kierunku raka piersi, szyjki macicy i jelita grubego, miało do nich dostęp.
  1. Diagnozowanie i leczenie poprzez działania zapewniające bardziej zintegrowaną i kompleksową opiekę nad chorymi na raka oraz podjęcie problemu nierównego dostępu do wysokiej jakości opieki i leków. Do 2030 r. 90 proc. kwalifikujących się pacjentów powinno mieć dostęp do krajowych kompleksowych ośrodków onkologicznych połączonych za pośrednictwem nowej sieci UE. Ponadto do końca 2021 r. zostanie uruchomiona nowa inicjatywa „Diagnostyka i leczenie nowotworów dla wszystkich” w celu ułatwienia dostępu do innowacyjnych diagnoz i innowacyjnego leczenia nowotworów.
  1. Poprawa jakości życia pacjentów chorych na raka i osób wyleczonych,
    w tym rehabilitacja. Wsparcie integracji społecznej i uruchomienie „Inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia pacjentów onkologicznych”, której głównym zadaniem będzie dalsza opieka.

red. 

- Reklama -

1 komentarz
  1. czesiek mowi mówi

    Czlowiek glosujacy za rezolucja przeciwko Polsce

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.