- Reklama -

- Reklama -

Czołowe miejsce „Wygibusów”

- Reklama -

Czołowe miejsca dla Wygibusów

 W przeciągu ostatnich dwóch tygodni Biłgorajska Kapela Podwórkowa  „Wygibusy” zajęła czołowe miejsca na festiwalach kapel podwórkowych. Podczas VII Wojewódzkiego Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Werbkowicach „Wygibusy” pokonały pozostałych 9 kapel i zajęły I miejsce, II miejsce przyniósł im natomiast udział w XI Festiwalu Kapel Podwórkowych w Wysokiej k. Łańcuta. W maju Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy” obchodziła 25- lecie swojej działalności.

urząd MArszałkowski projekt

W ostatnim czasie biłgorajskie „Wygibusy” wzięły udział w dwóch festiwalach kapel podwórkowych. 5 czerwca wystąpiły już po raz trzeci w Wojewódzkim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Werbkowicach, zdobywając kolejno III, II i w tym roku wreszcie I miejsce. Zwycięstwo przyniosły im piosenki : „Biłgorajskie Tango”, „Wspomnienie z młodości”, „Plac muzyka”.Jeszcze większe owacje od publiczności zebrali w Wysokiej k. Łańcuta (16 czerwca), gdzie co prawda zajęli II miejsce, ale zostali bardzo przychylnie odebrani przez tamtejszą publiczność, której szczególnie podobała się piosenka „Gitara.

W ciągu najbliższego czasu kapelę „Wygibusy” będzie można posłuchać podczas:

– Festiwalu Pieśni Partyzanckiej w Aleksandrowie – 3 lipca

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

– „Jagodzianek” w Bukowej – 17 lipca

  Trochę o historii Biłgorajskiej Kapeli Podwórkowej „Wygibusy”

 Pomysł powstania kapeli powstał w maju 25 lat temu, od razu 1 czerwca kapela po raz pierwszy wystąpiła na rynku w Zamościu jako Biłgorajska Kapela Podwórkowa. Pierwszy koncert kapeli podwórkowej z Biłgoraja był dużym sukcesem. Pełna nazwa kapeli, pod którą grupa koncertuje do dzisiaj, czyli Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy” pojawiła się dopiero w piątym roku jej działalności.

Z pierwszego składu kapeli do dziś pozostał jej lider Jan Szymaniak, który był też założycielem i jedynym Wygibusem, który nie opuścił ani jednego występu kapeli.  Przez 25 lat działalności zespołu przewinęło się 45 muzyków.

Biłgorajska Kapela Podwórkowa koncertowała w wielu miastach w całej Polsce, w tych większych  np. w Krakowie, Łodzi, Warszawie, Toruniu, Bielsko- Białej, a także małych miasteczkach  zdobywając bardzo często czołowe miejsca w przeglądach np. Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Podwórkowych i Ulicznych w Skoczowie i w Biłgoraju.  Występowali na żywo w programach telewizyjnych- znaleźli się na liście przebojów podwórkowych  „Śpiewamy ze Stasiem Wielankiem”. Program 2 TVP nakręcił z „Wygibusami”  film podczas pobytu na Festiwalu w Przemyślu oraz na krasnostawskich Chmielakach.  Repertuar „Wygibusów” jest bardzo szeroki, są to: piosenki warszawskiej i lwowskiej ulicy, stare przeboje, piosenki żołnierskie, partyzanckie, zakazane piosenki powstania warszawskiego .Obecnie  w swoim repertuarze Biłgorajska Kapela Podwórkowa „Wygibusy” posiada także piosenki cygańskie, które uwielbia jej aktualna solistka Krystyna Kufera. W wykonaniu kapeli można także usłyszeć  żartobliwe piosenki żydowskie, czeskie, greckie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.