- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Czipują i nie płacą podatku

W minionym roku mieszkańcy Biłgoraja chętnie czipowali swoje pupile. Ci, którzy to zrobili, zostali zwolnieni z podatku od posiadania psów. W innym wypadku musieliby zapłacić blisko 120 zł.

Od 2018 roku roczny podatek za posiadanie psa wynosi 118 zł. To znacząca podwyżka w porównaniu z latami poprzednimi. Jest to jednak pomysł władz miasta na to, aby psy czipować. Taki właściciel będzie zwolniony z opłaty. Podatek należy opłacić do 30 kwietnia każdego roku. Jest możliwość zwolnienia z tej płatności. Wystarczy zaczipować swojego czworonoga. Dotychczas opłata ta wynosiła ponad 20 zł. Koszt zaczipowania to wydatek rzędu 50 zł.

– Ponieważ nie możemy wprowadzić obowiązku czipowania, proponuję, aby opłata za posiadanie psa była na tak wysokim poziomie, że taniej będzie zaczipować psa. Tak więc nie będzie się opłacało uiszczać tej opłaty. Korzystne będzie czipowanie, bo nie tylko w danym roku, ale i latach następnych właściciel psa byłby zwolniony z opłaty za posiadanie psa – wyjaśniał wielokrotne burmistrz Janusz Rosłan.

Jak z ulgi korzystali mieszkańcy Biłgoraja? Okazuje się, że podjęte działania w znacznej mierze przyczyniają się do ograniczenia problemu bezdomności zwierząt na terenie miasta. W minionym roku zaczipowanych zostało 208 psów, a od chwili obowiązywania uchwały zaczipowanych zostało 706 psów. Szacuje się, że jest to 30-50% wszystkich psów na terenie miasta.

- Reklama -

Dodatkowo samorząd dbał o zwierzęta w ramach realizacji programu opieki na bezdomnymi zwierzętami. W roku 2019 w ramach realizacji programu: zapewniano bezdomnym zwierzętom miejsca w schronisku oraz prowadzono odłów bezdomnych zwierząt, mający charakter interwencyjny. Wyłapywane są psy, które uciekły, zabłąkały się bądź zostały poszkodowane w zdarzeniach drogowych. Odnotowano 14 takich zdarzeń. Odłowione psy umieszczono w miejscu tymczasowego przetrzymywania zwierząt w Lipinach Górnych, a dla 7 znaleziono nowy dom. Dokonywano sterylizacji lub kastracji zwierząt (179, w tym: 101 bezdomnych zwierząt, a 78 posiadających właściciela – dofinansowanie w wysokości 100% do zabiegów sterylizacji/kastracji kotów oraz 50% do zabiegów sterylizacji/kastracji psów posiadających właściciela). Leczono bezdomne zwierzęta (134 szt.); leczono zwierzęta bezdomne poszkodowane w zdarzeniach drogowych (9 szt.), dokonywano eutanazji kotów (7 szt.). Zapewniono również całodobową opiekę weterynaryjną w przypadkach zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt. Oprócz tego samorząd Biłgoraja prowadzi działania związane z leczeniem bądź usuwaniem zwierząt dzikich poszkodowanych w zdarzeniach drogowych na terenie miasta (odnotowano 3 takie przypadki).

Ponadto na terenie PGK Sp. z o.o. w Biłgoraju utworzono punkt tymczasowego przetrzymywania zwierząt. Wydatki związane z realizacją tego programu w minionym roku wyniosły ponad 72 tys. zł. Ponadto, realizując obowiązek gminy w zakresie zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom oraz ich wyłapywania, Miasto Biłgoraj zawarło z Miastem Zamość umowę na przyjmowanie do schroniska w Zamościu bezdomnych psów wyłapanych na terenie naszego miasta.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.