- Reklama -

- Reklama -

Cześć i chwała bohaterom

- Reklama -

 Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju, Akademia Myśli Chrześcijańskiej, Koło Przyjaciół Radia Maryja przy sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, Oddział PTTK w Biłgoraju były organizatorami uroczystości w 155. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, największego zbrojnego wystąpienia Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

21 stycznia wieczorem w sanktuarium św. Marii Magdaleny sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny i powstańców styczniowych. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Górniak. Po Mszy św. przedstawiciele organizatorów zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym powstańców i franciszkanów. Dopełnieniem rocznicowych obchodów pierwszego dnia była modlitwa w intencji powstańców. Wojewodę lubelskiego reprezentował Andrzej Kozina.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Następnego dnia w Auli Franciszkańskiej odbyła się konferencja pt. Śladami miejsc pamięci powstania styczniowego na Ziemi Biłgorajskiej. Otwierając konferencję i witając zebranych, w temat spotkania wprowadził przybyłych kustosz sanktuarium ks. kan. Witold Batycki. – Głównym śladem, bardzo ważnym jest to wzgórze, na którym się znajdujemy – mówił. – Tutaj w auli franciszkańskiej był ołtarz, tu przychodził lud wierny z Puszczy Solskiej, modlili się franciszkanie. Dlaczego ich dzisiaj tu nie ma? No właśnie dlatego, że było powstanie. Musieli stąd odejść nakazem carskim. Pomódlmy się więc za franciszkanów, którzy spoczywają na tym wzgórzu i tych, którzy oddali życie, aby Polska była wolna – ks. Witold Batycki zapraszał do wspólnej modlitwy.

O bitwach stoczonych podczas powstania styczniowego mówił Marian Kurzyna, prezes PTTK Oddział w Biłgoraju, regionalista. Przypominał, że historycy doliczyli się 1229 bitew, z czego 224 w województwie lubelskim. – Kilkadziesiąt tysięcy poległych powstańców, duża liczba osób zesłanych na Sybir w ramach reperkusji po upadku powstania styczniowego i kilkadziesiąt tysięcy emigrantów, bo tu czekały na nich wyroki: śmierć albo zesłanie – takie dane podawał Marian Kurzyna. Mówił o strukturach powstania, mieszkańcach Biłgoraja zaangażowanych w powstanie styczniowe i franciszkanach, którzy wówczas przebywali w klasztorze w Puszczy Solskiej. Wspominał bohaterów tamtych czasów. Przywołał m.in. aptekarza Juliana Jasińskiego, poczmistrza Ludwika Trębickiego, burmistrza miasta Biłgoraj Antoniego Maluczkiewicza, biłgorajskiego proboszcza ks. Bartłomieja Chwałę, organistę w kościele klasztornym w Puszczy Solskiej Józefa Skowierzaka i tych, którzy razem z franciszkanami o. Elizariuszem Wyszomirskim, o Dionizym Tronowskim, o. Danielem Żakiewiczem i innymi powstańcami byli obecni w klasztorze 22 stycznia 1863 r. Przypomniał ważne wydarzenia, potyczki i bitwy.

Po miejscach upamiętniających powstanie styczniowe na Ziemi Biłgorajskiej (i nie tylko) oprowadzał Andrzej Czacharowski, wiceprezes PTTK, wykorzystując bogatą w zdjęcia prezentację multimedialną.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W tej wyjątkowej lekcji historii z zainteresowaniem wzięła udział młodzież KLO, RCEZ i ZSBiO. Zwieńczeniem uroczystości była modlitwa i zapalenie zniczy przy pomniku powstańczym. Wartę honorową w stroju powstańca trzymał Jan Paluch, członek grupy rekonstrukcji historycznej.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.