- Reklama -

Czekają na przebudowę budynku szkoły

Mieszkańcy Ciosmów czekają na przebudowę budynku szkoły na potrzeby oświatowe i socjalno-społeczne. Inwestycja jest planowana od kilku lat. Dokumentacja techniczna jest opracowywana.

Radny Marek Małek pytał, kiedy zostanie przygotowana dokumentacja projektowo-kosztorysowa oraz jakiego zakresu prac będzie ona dotyczyła. Prosił władze gminy o zorganizowanie w tej sprawie spotkania informacyjno-konsultacyjnego z mieszkańcami. Dodał, że zadanie to było zapisane w budżecie gminy w roku 2016, 2017 oraz 2018. Jest również ujęte w projekcie budżetu na 2019 rok. Zauważył, że do dnia dzisiejszego, niestety, nie została wykonana nawet dokumentacja. – Proszę o informacje, czy jest przewidziany jakiś termin wykonania dokumentacji oraz realizacji zadania. Jeśli chodzi o zakres prac, to proszę wziąć pod uwagę, że budynek szkoły został oddany do użytku w roku 1971 i do tej pory nie przechodził kapitalnego remontu. Szczególnie niepokoi fakt, że nie była remontowana instalacja grzewcza. Proszę o zwrócenie uwagi, że ciągi komunikacyjne oraz otoczenie budynku szkoły od lat 70. ubiegłego wieku nie były remontowane. Prosimy wziąć powyższe pod uwagę, przystępując do prac projektowych i ustalając zakres prac – czytamy w interpelacji radnego.

Jak się okazuje, projektant na podstawie podpisanej umowy zobowiązany był do przekazania opracowanej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na wykonanie zadania inwestycyjnego pn: „Przebudowa budynku szkoły w Ciosmach na potrzeby oświatowe i społeczno-socjalne” w terminie do 30 listopada 2017 r. Dotychczas dokumentacja nie została przekazana.

W planach jest adaptacja trzech sal dydaktycznych o powierzchni ok. 33 mkw. każda na mieszkania socjalne jednopokojowe z wydzieloną łazienką i wc oraz aneksem kuchenno-mieszkalnym. Pomieszczenia przeznaczone do adaptacji zlokalizowane są na I piętrze istniejącego budynku. Rozważana jest możliwość likwidacji i adaptacji klatki schodowej wraz z biblioteką na mieszkanie socjalne dwupokojowe. Planowana jest adaptacja istniejącego węzła sanitarnego (wc i umywalnia) na jednopokojowe mieszkanie socjalne. Nastąpi rozbudowa klatki schodowej, połączonej z klatką do istniejących mieszkań. Elewacja budynku zostanie docieplona. Docieplony będzie również strop nad ostatnią kondygnacją. Istniejące wylewane posadzki mają być zbite, wykonane zostaną nowe posadzki z płytek terakotowych i paneli podłogowych. Wymienione zostaną również tynki w pomieszczeniach wc i aneksach kuchennych oraz stolarka drzwiowa. Brakująca stolarka okienna ma być uzupełniona. Wykonane będą również roboty instalacji wodno-kanalizacyjnej. Planowany jest kapitalny remont kotłowni z wymianą tynków, posadzek, orurowania i kotła opalanego paliwem stałym (drewno, węgiel) na kocioł ECO, opalany pelletem lub ekogroszkiem. W całym obiekcie wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania (orurowanie + grzejniki + zawory termostatyczne).

W planach jest również wykonanie w całości obiektu wewnętrznej instalacji z wykorzystaniem do podgrzewania wody istniejących kolektorów słonecznych oraz jako wersja dodatkowa kotła ECO. Gdyby remont doszedł do skutku, wymieniona zostałyby w całości budynku dydaktycznego (z wyłączeniem części mieszkalnej) instalacja elektryczna wraz z osprzętem i oprawami oświetleniowymi typu LED z możliwością opomiarowania poboru energii elektrycznej oddzielnie dla każdego z projektowanych mieszkań i oddzielnie dla części dydaktycznej zlokalizowanej w piwnicy i na parterze budynku.

Powstałaby również infrastruktura zewnętrzna: drogi dojazdowe i parkingi, chodniki na dojściach do budynku i opaska wokół budynku. Zamontowana byłaby również wiata na kosze do segregacji śmieci.

Projektant zobowiązał się do przekazania kompletu dokumentacji do 15 lutego br.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.