- Reklama -

Czeka nas „masowa” wymiana dowodów osobistych

W tym roku ponad 8 mln obywateli będzie składać wnioski o nowy dowód osobisty. Ponad 5 mln osób upływa 10-letni termin ważności ich dotychczasowych dokumentów. Pozostałe 3 mln to osoby, które o nowy dowód będą wnioskować z innych powodów, takich jak np. zagubienie, zniszczenie czy kradzież. W biłgorajskim Urzędzie Stanu Cywilnego miesięcznie średnio z urzędu unieważnianych jest około 300 dowodów osobistych, których termin ważności upłynął. To znaczy, że te osoby obowiązkowo muszą wymienić swoje dowody osobiste. – Napływ wniosków był większy na przełomie roku 2016/2017. Kolejek nie było, dowody wydawane były na bieżąco. Większego napływu wniosków spodziewamy się w miesiącach maj-czerwiec i ostatnie miesiące bieżącego roku – mówi kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Biłgoraju Mariola Kupryjaniuk, która zapewnia, że urząd jest przygotowany na przyjęcie każdej ilości wniosków o wydanie dowodu.

Wielu z nas będzie zatem musiało się wybrać do urzędu po nowy dokument.  – Nie uśmiecha mi się stać w długich kolejkach, a potem czekać miesiąc jak nie więcej na nowy dowód. To jest tylko po to, żeby uprzykrzyć życie zwykłemu obywatelowi – twierdzi jeden z mieszkańców Biłgoraja. Jednak jest wyjście z tej sytuacji. Od pewnego czasu nad sposobem na uniknięcie gigantycznych kolejek w urzędach stanu cywilnego głowili się urzędnicy Ministerstwa Cyfryzacji. Efektem tych prac jest stworzenie ulepszonego internetowego wniosku, za pośrednictwem którego każdy będzie mógł ubiegać się o nowy dowód. – Wnioski składane w formie dokumentu elektronicznego są realizowane na bieżąco. Na pewno jest to dobre rozwiązanie dla osób pracujących, ale należy zaznaczyć, że po odbiór dowodu osobistego należy zgłosić się osobiście do urzędu, w którym złożono wniosek – twierdzi kierowniczka. Ministerstwo spodziewa się, że najwięcej osób zacznie ubiegać się o odnowione dokumenty w drugiej połowie roku.

Jak to działa?

- Reklama -

Co zrobić, by skorzystać z możliwości elektronicznego składania wniosku o nowy dokument? Należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl. Tam, już na samej górze widoczny jest baner, który po kliknięciu przekierowuje w odpowiednie miejsce. Po zalogowaniu przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO), należy wypełnić wniosek i załączyć do niego zdjęcie, po czym podpisać wniosek przy pomocy Profilu Zaufanego (eGO) i wysłać elektronicznie do urzędu.

Jeśli nie mamy jeszcze Profilu Zaufanego (eGO), możemy go w prosty i szybki sposób założyć, a potwierdzić (bez konieczności odwiedzania urzędów) za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Obecnie możliwość taką oferują swoim klientom banki PKO BP, ING oraz Millennium. W najbliższym czasie dołączą kolejne. Dzięki temu w obu przypadkach można zaoszczędzić jedną wizytę w urzędzie. Po odbiór gotowego dowodu trzeba jednak udać się do urzędu osobiście.

MSWiA i Ministerstwo Cyfryzacji przypominają, że w Polsce wszyscy dorośli obywatele mają obowiązek posiadania dowodu osobistego. Jeśli upływa ważność dotychczasowego dokumentu obywatel musi złożyć wniosek o wydanie nowego. Poprawienie elektronicznego wniosku powinno znacząco ułatwić ten proces.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.