- Reklama -

- Reklama -

Czego uczy historia?

To, że historia uczy postaw obywatelskich, udowodniły uczestniczki projektu „Zaangażowanie ma znaczenie!” na czele z liderką grupy Marią Różańską. Celem inicjatywy było zainteresowanie mieszkańców kulturą i historią regionu, zapoznanie z postaciami Marii i Jerzego Kuncewiczów, patriotów i społeczników.

- Reklama -

Nauka poprzez doświadczenie przynosi niezwykłe efekty nie tylko wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród seniorów. Dlatego też wyjazd do Kazimierza Dolnego i naoczne zapoznanie się z postaciami Kuncewiczów stały się niezapomnianą lekcją historii dla najstarszych mieszkańców i mieszkanek Biłgoraja.

Mulawa podziękowania

Ważnym elementem inicjatywy było zwiedzanie Parku Miliona Róż i Zabytków Kresowych w Kazimierzu Dolnym. W naturalnym otoczeniu unikalnych kolekcji róż prezentowane były miniatury zamków, pałaców oraz obiektów sakralnych związanych z najważniejszymi osobami i miejscami dla historii Polski. To m.in. najważniejsze zabytki Lwowa, Kamieńca Podolskiego, Chocimia czy Żółkwi. Przewodnicy opowiadali o wielkich wydarzeniach z historii Polski, wybitnych bohaterach narodowych oraz o dziedzictwie dawnej Rzeczpospolitej. Z Kresów pochodzi zdecydowana większość wybitnych polskich wodzów wojskowych i wielkich bohaterów narodowych (m.in. Stanisław Żółkiewski, Stanisław Koniecpolski, Jan Sobieski, Jan Karol Chodkiewicz, Tadeusz Kościuszko, Józef Piłsudski). Bez poznania historii Kresów nie można zrozumieć Polski, bo przecież przez wieki były one jej częścią, stanowiły o jej sile i znaczeniu w Europie.

Uczestnicy wyjazdu zostali wprowadzeni w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych.

Inicjatywa była zrealizowana w ramach projektu realizowanego przez Fundację Bliżej Pasji pt. “Zaangażowanie ma znaczenie!” dofinansowanego ze środków programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych “Aktywni+” na lata 2021-2025.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.