- Reklama -

Cudeńka z nici i bibuły aleksandrowskich artystek

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała wystawę pn. "Cudeńka z bibuły i nici". Jest to już kolejna wystawa poświęcona pasjom mieszkańców gminy. Na wystawie zaprezentowano pracę Heleny Koszarnej (Aleksandrów Trzeci) oraz Teresy Puźniak (Aleksandrów Drugi).

Wystawa zaprezentowana została podczas XV Jesiennych Spotkań Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego w Aleksandrowie. Można było podziwiać kwiaty wykonane z bibuły oraz hafty i koronki. Pokazuje ona, jak dzięki pomysłowości i pracy można tworzyć wspaniałe ozdoby i przedmioty codziennego użytku. Ekspozycja to również promocja sztuki ludowej kultywowanej przez mieszkanki Aleksandrowa oraz zachęta młodych ludzi do kontynuowania tych tradycji. Dawniej mieszkańcy Aleksandrowa podobnie jak i innych wsi zdani byli na własną wytwórczość we wszystkich dziedzinach życia.

Teresa Puźniak to członkini Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Aleksandrowiacy". Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Drugim. Jest niezastąpioną animatorką kultury w swoim środowisku. Razem z zespołem promuje dziedzictwo kulturowe na terenie gminy, województwa i kraju. Prowadziła wielokrotnie warsztaty rękodzieła ludowego dla dzieci i młodzieży z terenu Aleksandrowa. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki ludowej. Bardzo lubi haftować, robić na szydełku oraz wykonywać kwiaty z bibuły. Kultywuje tradycyjne metody wykonywania ozdób i przedmiotów codziennego użytku. Wykonuje swoje prace, wykorzystując również bogactwo dostępnych obecnie materiałów.

Helena Koszarna jest również członkinią Ludowego Zespołu Śpiewaczego "Aleksandrowiacy". Należy do Koła Gospodyń Wiejskich w Aleksandrowie Trzecim. Wspaniała animatorka kultury w swoim środowisku czynnie bierze udział w wielu działaniach kulturalnych, występując z zespołem. – Wielką przyjemność sprawia mi to, że jak zobaczę jakiś kwiatek czy inną ozdobę, a potem sama próbuję to zrobić, udaje się –twierdzi artystka. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuki ludowej. Jej ulubione to kwiaty z bibuły, hafciarstwo i koronki. Wykonuje swoje prace tradycyjnie, ale też poszukuje nowinek w tym zakresie. 

Zgromadzeni podczas XV Jesiennych Spotkań Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego z zainteresowaniem oglądali prezentowane prace. Artystki natomiast chętnie dzieliły się swoją wiedzą i pokazywały jak wykonać prace. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.