- Reklama -

- Reklama -

Coś smacznego i dobrego w ŚDS

Środowiskowy Dom Samopomocy w Tarnogrodzie wspólnie z organizacją społeczną TSNARON, działającą na rzecz osób niepełnosprawnych, już po raz szósty zorganizował mistrzostwa kulinarne dla osób niepełnosprawnych z województwa lubelskiego. W tym roku konkurs kulinarny nosił nazwę „Małe, smaczne, kolorowe, kanapeczki bardzo zdrowe”. Jak sama nazwa wskazuje – przewodnim tematem było wykonanie różnorodnych kanapek, które są najczęstszym posiłkiem spożywanym przez osoby niepełnosprawne.

Elżbieta Kyc, dyrektor ŚDS-u, serdecznie przywitała wszystkich przybyłych gości: burmistrza Tarnogrodu Eugeniusza Stróża, uczestników i opiekunów z różnych ośrodków: ŚDS w Bychawie wraz z dyrektor Danutą Adamek, WTZ w Biłgoraju wraz z kierownikiem Bogdanem Ciosmakiem, ŚDS w Sochach, WTZ w Józefowie, młodzież z Publicznego Gimnazjum w Tarnogrodzie oraz uczestników ŚDS-u w Tarnogrodzie. Następnie przedstawiła program. Nadrzędnym celem organizowanego konkursu była integracja z osobami niepełnosprawnymi różnych środowisk oraz pełnosprawną częścią społeczeństwa. Uczestnicy konkursu poprzez przygotowanie tematycznych kanapek mieli okazję zaprezentować kompetencje nabywane i doskonalone w ramach terapii prowadzonej w ośrodkach dziennych, przede wszystkim umiejętności kulinarne, nabywać umiejętność zdrowej rywalizacji, a także wymieniać się  kulinarnymi doświadczeniami. Ważnym elementem konkursu było nie tylko przygotowanie smacznych i oryginalnych kanapek, ale także ich odpowiednia prezentacja. Uczestnicy musieli więc wykazać się umiejętnością zachowania estetyki w miejscu pracy, pomysłowością, zdolnościami wytwórczymi, odpowiednią autoprezentacją oraz prawidłowym zachowaniem się w sytuacjach życia społecznego. Na talerzach pojawiły się m.in. kromki pieczywa z pastą z miętą i bazylią, ostrą pastą z zielonego groszku, pastą jajeczną, pastą z pieczonego buraka, a także twarożek na słodko, smalec cygański, ser żółty z czosnkiem. Smak kanapek oraz ich prezentację na pięknie dekorowanych stołach oceniało jury w składzie: przewodnicząca – kierownik MOPS w Tarnogrodzie Agnieszka Fus, członek – dyrektor Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury Renata Ćwik, członek – dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnogrodzie Joanna Puchacz.

- Reklama -

Komisja doceniła starania uczestników, podziwiając nowe smaki i pomysły na pozornie proste kanapki oraz „dekorację piękną i adekwatną do serwowanych smaków i kompozycji”. „Nie spotkałyśmy restauracji o tylu smakach i wystroju” – kulinarne zmagania podsumowała przewodnicząca jury.  

Konkurs kulinarny dostarczył uczestnikom radosnych przeżyć, podnoszenia wiary we własne możliwości, rozwijania poczucia sprawstwa oraz umiejętności współdziałania i współzawodnictwa. Na zakończenie tego niecodziennego spotkania nastąpiła degustacja wykonanych kanapek oraz wymiana przepisów. Każda grupa otrzymała dyplom i upominek wręczony przez burmistrza Tarnogrodu, po czym uczestnicy wzięli udział  we wspólnej dyskotece. Dyrektor ŚDS serdecznie podziękowała tym, którzy wzięli udział oraz przyczynili się do zorganizowania konkursu – uczestnikom, opiekunom, pracownikom, jury, burmistrzowi Tarnogrodu oraz Starostwu Powiatowemu w Biłgoraju.  

 

 

  Terapeuta ŚDS A. M.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.