kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Coraz więcej oświetlenia LED w Biłgoraju

- Reklama -

 Biłgoraj jest w 52 procentach oświetlony ekologicznym światłem LED-ów. W gronie polskich miast jest pionierem stosującym tę technologię w oświetlaniu ulic, parków  i skwerów. Modernizacja oświetlenia w mieście rozpoczęła się 8 lat temu od montażu trzech opraw LED-owych. Dziś jest ich 1468 i wciąż instalowane są nowe.

Obecnie biłgorajskie ulice oświetla 2861 punktów świetlnych, z czego 1393 to oprawy sodowe. Ponad połowa oświetlenia w mieście to już nowoczesne, oszczędne LED-y. Proces wymiany oświetlenia rozpoczął się w 2011 roku od montażu trzech energooszczędnych opraw przy ulicy Puszkina. Wówczas źródło światła pochodzące z LED-ów było dużo droższe od klasycznego. Mimo, że ceny od tamtej pory spadły, wciąż są wyższe od opraw sodowych, ale mniejszy pobór energii elektrycznej w LED-ach oraz mniejsza awaryjność sprawiła, że w kolejnych latach w budżecie miasta pojawiły się duże oszczędności.

W ostatnich ośmiu latach z biłgorajskich ulic ubyło 863 urządzeń oświetleniowych starego typu. W to miejsce powstało 1468 nowoczesnych punktów z oprawami w technologii LED. Budowa własnych urządzeń świetlnych przyczyniła się do stopniowego zmniejszania liczby urządzeń należących do PGE Dystrybucja S.A. Dzięki temu Miasto ponosi coraz niższe koszty związane z eksploatacją i konserwacją urządzeń świetlnych należących do tej spółki. Na koniec 2010 roku ich liczba wynosiła 1623 szt., a dzisiaj PGE Dystrybucja S.A ma ich w mieście 806 szt., czyli o ponad 50 proc. mniej.

W latach 2012-2017, podczas modernizacji głównych ulic miasta, na wniosek burmistrza zmieniono pierwotne plany budowy oświetlenia ulicznego, które przewidywały zastosowanie urządzeń sodowych.  Miasto skorzystało ze środków zewnętrznych (unijnych i krajowych) i w Biłgoraju powstały energooszczędne linie oświetlenia ulicznego przy ulicach: Kościuszki, Tarnogrodzkiej, Zamojskiej, Targowej, Dąbrowskiego, Poniatowskiego, Różnówka Stawy, Cegielnianej, Komorowskiego, Prusa, Czerwonego Krzyża, Nowakowskiego, Moniuszki, Łąkowej, Sikorskiego, Armii Kraków, Długiej, Boh. Monte Cassino, Al. Jana Pawła II i obwodnicy północnej. Podczas budowy zamontowano łącznie 1066 opraw LED-owych. Odtąd miasto zaczęło notować spore oszczędności z tytułu opłat za energię elektryczną. W roku 2018 zużycie energii w stosunku do roku 2010 zmalało o 34,4 proc. Przełożyło się to bezpośrednio na ograniczenie wydatków ponoszonych na oświetlenie miasta. W roku 2010 koszty zakupu i dystrybucji energii elektrycznej wyniosły 945 322 zł, natomiast w roku 2018 – 719 409,81 zł, a więc wydatki w tym zakresie zmalały o 23,9 proc. – i to pomimo znacznego wzrostu cen energii elektrycznej i usług dystrybucji na przestrzeni tych lat.

21 lutego 2019 r. dokonano odbioru technicznego inwestycji polegającej na przebudowie oświetlenia ulicznego przy następujących ulicach: Nadstawnej, „Wacek” Wasilewskiej, Ogrodowej, Joselewicza, Paderewskiego, Aptecznej, Knappa, Strażackiej oraz drodze wewnętrznej pomiędzy ulicą Joselewicza a Apteczną. Z czego przebudowa oświetlenia przy Nadstawnej została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.W ramach tego zadania zlikwidowano 40 opraw sodowych i zamontowano 57 sztuk typu LED. To nie koniec inwestycji na ten rok. W planach jest jeszcze kilka inwestycji dotyczących budowy linii oświetleniowych.Jedną z nich jest budowa oświetlenia przy ulicy Bagiennej wraz z oświetleniem ciągu pieszego do ulicy Targowej. W ramach tego zadania na nowych słupach zamontowanych będzie 21 opraw ulicznych oraz 12 opraw parkowych, a zlikwidowane zostaną oprawy sodowe PGE w ilości 19 sztuk. Kolejne inwestycje to budowa oświetlenia przy Sitarskiej i Wschodniej oraz budowa oświetlenia łącznika pomiędzy ulicą Sikorskiego a Armii Kraków. W ramach pierwszego z nich powstanie ich ok. 16 szt., natomiast drugiego – kolejne 3 lub 4 sztuki. Dokładna ilość opraw w ramach tych zadań będzie znana dopiero po opracowaniu projektów budowlano-wykonawczych.

20 lutego br. podpisana została umowa na przebudowę ulicy Księdza Samoleja wraz z oświetleniem. Planowany termin zakończenia prac to 31 lipca. Jeszcze w tym roku zostaną wykonane dokumentacje projektowe kolejnych linii oświetleniowych przy ulicy Narutowicza na odcinku od ulicy Poniatowskiego do końca ulicy, przy ulicy Polnej na odcinku od ulicy Zielonej do ulicy Korczaka oraz przy ulicy Spokojnej. Wykonane dokumentacje będą podstawą realizacji inwestycji w latach następnych.

LED-y zużywają 50-70 proc. mniej energii niż ich sodowe odpowiedniki, są żywotniejsze i trwalsze. Przyjmuje się, że te zamontowane w Biłgoraju mogą bezawaryjnie świecić do 100 000 godzin, czyli nawet 20 lat, co także wpływa na ich opłacalność. Warto wspomnieć, że oprawy zamontowane w 2011 roku przy ulicy Puszkina nadal bezawaryjnie świecą. LED-y emitują białe światło, co według fachowców wpływa na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zwłaszcza w przypadku pieszych i rowerzystów, którzy będąc lepiej oświetlanymi umożliwiają kierowcom szybsze rozpoznanie postaci i szybszą reakcję.

Powszechną praktyką w europejskich miastach jest szukanie oszczędności w budżetach miast poprzez wyłączanie latarni późną nocą lub w weekendy, gdy natężenie ruchu jest niewielkie. W Biłgoraju też to ma miejsce na bocznych drogach, gdzie punkty świetlne mają zamontowane oprawy sodowe. Podyktowane jest to nie tylko czynnikami ekonomicznymi, ale także ochroną środowiska poprzez zmniejszenie zużycia energii i ograniczenie emisji szkodliwych substancji do otoczenia.

Stosowanie oświetlenia w technologii LED na ulicach Biłgoraja przyczyniło się do znacznego zmniejszenia zużycia energii przy jednoczesnym wzroście ogólnej liczby źródeł światła. Stopniowe zastępowanie świateł sodowych diodami LED bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa w mieście oraz jego estetykę. Inne miasta dopiero planują modernizację swojego oświetlenia ulicznego, będąc na początku tej drogi. Biłgoraj jest już na półmetku do całkowitego zlikwidowania prądochłonnych punktów świetlnych na swoich ulicach.

UM Biłgoraj

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.