- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Coraz więcej wałęsających się psów

W ostatnim okresie na terenie gminy Turobin nasiliło się zjawisko luźno biegających psów. Jak się okazuje, w większości przypadków psy te mają swoich właścicieli, a pojawiające się tzw. „bezdomne” psy to głównie zwierzęta niedopilnowane przez właścicieli.

Jak podkreślają turobińscy urzędnicy, o uznaniu psa za bezpańskiego czy bezdomnego nie może świadczyć tylko fakt, że zwierzę pojawia się o odpowiednich porach w danej okolicy, bowiem takie przypadki są szczególnie liczne w okresie godowym zwierząt.  

Władze Turobina przypominają swoim mieszkańcom o ich podstawowych obowiązkach, a szczególnie o stałym, skutecznym dozorze nad psami, w tym prowadzeniu psów poza swoimi posesjami na smyczy bez względu na to czy pies jest mały czy duży.

- Reklama -

Co robić, kiedy zauważymy wałęsającego się psa? W przypadku gdy właściciel wałęsającego się psa jest znany, należy fakt ten zgłosić na policję, która ma prawo nałożyć mandat na nieodpowiedzialnego właściciela zwierzęcia, a w przypadku notorycznego braku nadzoru nad psem może kierować do sądu wnioski o ukaranie właściciela psa. W razie potwierdzonej bezdomności zwierzęcia oraz w przypadkach zagrożenia zdrowia mieszkańców, np. gdy pies jest agresywny i atakuje mieszkańców, gmina podejmie interwencję wyłapania zwierzęcia i odwiezienia go do schroniska. Przypadki bezdomnych psów należy zgłaszać telefonicznie lub osobiście w godzinach pracy Urzędu Gminy. Przekazując zgłoszenie, należy podać swoje dane osobowe oraz miejsce przebywania zwierzęcia.

„Należy w tym miejscu zaznaczyć, że zarówno wyłapywanie wałęsających się psów, jak i umieszczanie ich w schronisku to bardzo kosztowne zadanie. Jest to również bezzasadne angażowanie policji do interweniowania w takich sprawach, w sytuacji, gdy w tym samym czasie mogliby zajmować się sprawami wyższej rangi. Wszystko to w większości przypadków wynika z ludzkiej nieodpowiedzialności za własne zwierzę, które bez nadzoru wałęsa się po okolicy, często narażając na niebezpieczeństwo innych mieszkańców, szczególnie dzieci” – apelują turobińscy urzędnicy. Dlatego bardzo ważne jest, by informować Policję lub Urząd Gminy o przypadkach nieodpowiedzialnych właścicieli w celu podjęcia odpowiednich kroków wobec nich, a także uniknięcia kosztów interwencji weterynarza i oddania psa do schroniska.

„O to do Państwa gorąco apelujemy! Apelujemy również o czujność w każdym przypadku ludzkiej nieodpowiedzialności, a także wrażliwość na cierpienie zwierząt, pamiętając, że „Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” – twierdzą władze Turobina.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.