- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Coraz więcej pracowników z Ukrainy

- Reklama -

Szybko przybywa w Polsce obcokrajowców, którzy tu pracują i prowadzą swoje firmy. Wśród cudzoziemców zarejestrowanych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ponad połowa to obywatele Ukrainy.

Zaledwie trzy lata temu liczba obcokrajowców zgłoszonych do ubezpieczenia emerytalno-rentowego w ZUS w Polsce przekroczyła sto tysięcy osób. Obecnie jest ich już ponad 237 tysięcy. Przeszło połowa z nich (ok. 138 tys.) to osoby zatrudnione na umowę o pracę. Kolejne 15,5 tys. cudzoziemców prowadzi własną działalność gospodarczą albo współpracuje przy jej prowadzeniu. Rzeczywista liczba obywateli innych państw pracujących w Polsce jest jeszcze większa, ponieważ część z nich nie ma ubezpieczenia.

urząd MArszałkowski projekt

Ukraińcy w przewadze

Za gwałtowny wzrost liczby zagranicznych pracowników odpowiada przede wszystkim migracja z Ukrainy. W tej chwili Ukraińcy stanowią ponad 60 procent ubezpieczonych w naszym kraju cudzoziemców. – Jedną z przyczyn tak nagłego napływu pracowników zza wschodniej granicy jest zapewne konflikt zbrojny na Ukrainie, który wybuchł dwa lata temu. Wpływ na to mogła mieć również zmiana ustawy o cudzoziemcach z maja 2014 roku, która ułatwiła obcokrajowcom uzyskiwanie zezwoleń na pobyt w Polsce w celu pracy i prowadzenia własnej firmy – mówi dyrektor Oddziału ZUS w Lublinie, Piotr Waszak. Druga pod względem liczebności grupa ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców to Białorusini. Jest ich ponad 11 tysięcy. Kolejni są Wietnamczycy (ponad 6,3 tys.), Rosjanie (5,1 tys.) i Chińczycy (ponad 4 tys.). Obywatele Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego to łącznie około 31 tys. osób. – Z punktu widzenia naszego systemu emerytalnego im więcej jest ubezpieczonych, płacących składki w Polsce, tym lepiej dla kondycji tego systemu – podkreśla Piotr Waszak.

Cudzoziemcy w Lubelskiem

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

W województwie lubelskim ZUS ubezpiecza 6,4 tysiąca obcokrajowców. Większość ma umowę o pracę. Czterech na pięciu pracowników z zagranicy to Ukraińcy i Białorusini. W regionie jest też prawie sześciuset cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. Prawie połowę z nich stanowią obywatele Ukrainy i Bułgarii.

Cudzoziemiec, którego polski pracodawca zatrudni w naszym kraju, właśnie w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wyklucza to umowa między Polską a krajem macierzystym pracownika.

Małgorzata Korba

regionalny rzecznik ZUS

w województwie lubelskim

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.