- Reklama -

- Reklama -

Coraz bliżej odzyskania praw miejskich

W gminie Turobin zakończyły się już konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia praw miejskich dla Turobina. Większość mieszkańców była "za".

- Reklama -

Władze gminy czynią starania, aby Turobin odzyskał prawa miejskie. Radni podjęli uchwałę dotyczącą uruchomienia procedury związanej z nadaniem Turobinowi statusu miasta. Odbyły się również konsultacje wśród mieszkańców. Były one na „tak”. Teraz zostanie opracowany wniosek, w którym będą opisane wszystkie uwarunkowania. Turobin musi przekonać wojewodę i Radę Ministrów, że zasługuje na odzyskanie praw miejskich.

Mieszkańcy wszystkich sołectw mieli możliwość wypowiedzenia się, czy są „za” czy „przeciw” w kwestii odzyskania praw miejskich przez Turobin. Konsultacje przeprowadzili pełnomocnicy ds. konsultacji wyznaczeni zarządzeniem wójta gminy Turobin. Okazało się, że 64% mieszkańców gminy, biorących udział w konsultacjach, wyraziło pozytywną opinię.  Łącznie udział wzięło 539 osób na 5207 uprawnionych.

Szczegółowe wyniki konsultacji w gminie Turobin: liczba głosów „tak” – 345 głosów, co stanowi 64,0%; liczba głosów „nie” – 187 głosów, co stanowi 34,7%; liczba głosów nieważnych – 7 głosów, co stanowi 1,3%.

Szczegółowe wyniki konsultacji w sołectwie Turobin: 188 uprawnionych, co stanowi 23,8% uprawnionych: liczba głosów „tak” – 123 głosy, co stanowi 65,4%; liczba głosów „nie” – 59 głosów, co stanowi 31,4%, liczba głosów nieważnych – 6 głosów, co stanowi 3,2%.

O to, aby Turobinowi przywrócić prawa miejskie, zabiega również Stowarzyszenie Turobińszczyzna. – W 1866 roku (według niektórych źródeł), ukazem carskim społeczność Turobina i całej Turobińszczyzny została rzucona na kolana. Przed wami, tj. Zarządem Gminy, jest szansa, aby podnieść z kolan społeczność Turobina i Turobińszczyzny, i dać satysfakcję potomkom rozrzuconym po Polsce i świecie, że ich praojczyzna powstała z kolan i będzie się rozwijać dzięki mądremu zarządzaniu  twierdzi we wniosku Zenon Pastucha. 

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że pierwsze wzmianki o wsi królewskiej Turobin pochodzą z 1389 roku (akt nadania Turobina Dymitrowi z Goraja). W 1420 r. król Władysław Jagiełło nadał Turobinowi prawa miejskie. Z czasów Górków pochodzi także herb i pieczęć Turobina. Herb przedstawia łódź w czerwonym polu.

Turobin był często niszczony przez Tatarów, później Kozaków  i Szwedów. W 1576 roku powstała samodzielna gmina żydowska. W 1657 roku wybudowano synagogę. W 1795 roku Turobin znalazł się w austriackim zaborze. Od 1809 roku Turobin należał do Księstwa Warszawskiego, a od 1815 roku do Królestwa Polskiego. W 1825 roku wybudowano drugą synagogę. Podczas powstania styczniowego w 1863 roku liczni mieszkańcy Turobina wzięli udział w walkach przeciwko Rosjanom. W odwecie za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym władze carskie w 1866 roku odebrały Turobinowi prawa miejskie.

Zniszczony całkowicie przez 2 ogromne pożary w 1914 i 1915 roku Turobin nie odzyskał w Polsce niepodległej praw miejskich.

Po II wojnie światowej Turobin i jego okolice były miejscem krwawych starć między siłami patriotycznymi a zwolennikami porządku reprezentowanego przez PKWN.

1 stycznia 1999 r. gmina Turobin, licząca 24 sołectwa, została włączona do powiatu biłgorajskiego. Gmina Turobin jest najbardziej wysuniętą na północ gminą pow. biłgorajskiego, położoną na ważnym szlaku komunikacyjnym z Lublina przez Biłgoraj do Przemyśla. Miejscowość oddalona jest od Biłgoraja o ok. 40 km i o ok. 60 km od Lublina. Teren gminy sąsiaduje z gminami: Żółkiewka, Rudnik, Radecznica, Goraj, Chrzanów, Zakrzew, Wysokie.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. Tomi mówi

    Nawet w tak ważnej sprawie Ci ludzie nie chcieli zabrać głosu…Ten region to stan umysłu 🙁
    Odrzucenie uchwały o remoncie drogi uznali za sukces, brak zgody na inwestycje również był sukcesem kilka lat temu. Wójt ma jakieś palny ale zamiast działać..planuje. Wszędzie tylko bezradność i nijakość. Czy Ci ludzie w ogóle chcą normalnie żyć, chcą by te okolice nie opustoszały i nie zostały „zaorane”? czy tylko egzystować sobie? Kościoły czy wybiórcze myślenie o przeszłości zamiast działanie na rzecz przyszłości nie wystarczą, nie są motorem rozwoju czy też myśleniem o mieszkańcach, o regionie. Jest tam sporo terenów atrakcyjnych turystycznie a zewsząd tylko narzekanie i czekanie az im dadzą; zamiast działania bierność

  2. Czytelnik mówi

    Za jest 6% mieszkańców gminy i 15% mieszkańców wsi. Co za poparcie. Tu trzeba by spytać wszystkich. Bo prawa miejskie to nie tylko przywileje i prestiż ale i podatki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.