- Reklama -

- Reklama -

Co się dzieje z bocianami z gminy Biłgoraj?

Wiecie ile jest bocianich gniazd w gminie Biłgoraj? Tak z czystej ciekawości, bo wiadomo, że bez tej wiedzy da się jednak przeżyć. Otóż od początku lipca trwa 8. Międzynarodowy Spis Bociana Białego w Polsce. Jest organizowany co 10 lat, a chodzi o aktualną mapę rozmieszczenia gniazd bociana białego, ustalenie statusu ich zajęcia oraz liczby młodych wyprowadzonych w każdym gnieździe. Mamy wyniki z gminy Biłgoraj.

- Reklama -

Okazuje się, że gmina Biłgoraj to miejsce gdzie te piękne ptaki licznie występują. W ramach spisu, ekipa badawcza odwiedziła wszystkie znane miejsca, gdzie bociany białe zwykle budują swoje gniazda. Wyniki są: interesujące:

– Okazało się, że w gminie Biłgoraj znajdują  się 34 gniazda  bocianów białych! To jedna z liczniejszych populacji tych ptaków w regionie.  Są one rozmieszczone głównie w okolicach pól uprawnych, łąk oraz w pobliżu rzek i stawów, gdzie bociany mogą łatwo znaleźć pożywienie. Ptaki budowały swoje gniazda głównie na słupach elektrycznych i okazałych drzewach – przekazuje Przemysław Kopacz.

urząd MArszałkowski projekt

W gminie Biłgoraj, bociany biały najchętniej wprowadzają się do miejscowości Sól, gdzie łącznie policzono  9 gniazd oraz w Dąbrowicy gdzie są 3 zajęte gniazda.

Gniazda bociana białego są również w miejscowościach: Dyle, Bukowa, Ciosmy, Wola Dereźniańska, Dereżnia Solska, Dereżnia Majdańska, Dereżnia Zagrody, Smółsko Małe, Smólsko Duże, Brodziaki,  Korczów, Okrągłe, Zagumnie i w Biłgoraju na osiedlu Kępy.

-Mieszkańcy naszej gminy aktywnie biorą udział w ochronnie tego wspaniałego ptaka. Dbają o miejsca gniazdowania. Przycinają gałęzie drzew na których znajdują się gniazda. Informują pracowników PGE o potrzebie montażu specjalnych platform na gniazda, dzięki czemu ptaki mają bezpieczne miejsce gniazdowania.  A gdy zajdzie potrzeba dokarmiają ptaki w potrzebie. Dzięki tym działaniom bociany  mają bardzo dobre warunki  aby wychowywać następne pokolenia tych wspaniałych wędrowców.  Serdecznie dziękujemy wszystkim mieszkańcom którzy udzielili informacji o przebiegu lęgu w każdym gnieździe – mówi Przemysław Kopacz.

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

- Reklama -

3 Komentarze
  1. Somsiad mówi

    w Turobinie bocianie gniazda zwala się na ziemie

  2. Jojo mówi

    czy już młode latają?

  3. Adam mówi

    W Smolsku Dużym tez są 3 więc nie wszystkie policzone

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.