- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Co pomaga na zaparcia u niemowląt?

Niemowlęta nie oddają kału tak często jak osoby dorosłe. Zdarza się, że wypróżniają się one dwa, trzy razy w tygodniu. O ile jednak nie towarzyszą temu dolegliwości bólowe czy dyskomfort maleństwa, a sam stolec jest prawidłowej konsystencji – nie ma powodów do obaw. Co jednak zrobić, kiedy u maluszka pojawią się zaparcia? 

- Reklama -

Kiedy mówimy o zaparciach u niemowlęcia?

Zaparcia u niemowlaka występują wtedy, gdy jego stolec jest twardy, a jego wydalanie bolesne. Do oddawania stolca dochodzi zaś nie więcej niż dwa razy w tygodniu – może się także zdarzyć, że zawiera on śladowe ilości krwi. Do pozostałych objawów zaparć u tak małego dziecka zaliczyć można:

toyota Yaris
  • rozdrażnienie podczas próby oddania kału,
  • spięty i nabrzmiały brzuszek,
  • prężenie ciała do tyłu,
  • wzmożone oddawanie gazów,
  • w skrajnych przypadkach – wymioty.

Istnieje wiele domowych sposobów na złagodzenie i powstrzymanie zaparć. Pamiętaj jednak, że często skuteczne okażą się jedynie preparaty lecznicze. Jeśli zaparcia Twego maleństwa nie ustępują pomimo prostszych rozwiązań – zamów Aboca melilax pediatric w płynie w aptece internetowej.

Jakie są przyczyny zaparć?

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Zaparcia u kilkumiesięcznego dziecka mogą mieć naprawdę różne przyczyny. Za główną z nich uznaje się jednak niewłaściwą dietę – a w szczególności zbyt małą ilość błonnika w przyjmowanym pokarmie. Chociaż przez układ trawienny dziecka błonnik przejdzie w postaci niezmienionej, jest on jednak niezbędny, by organizm był w stanie prawidłowo spełniać swoje zadanie. Przyczyną występowania zaparć może także być zbyt małe nawodnienie organizmu. Zdecydowanie warto więc pamiętać o zapewnianiu dziecku odpowiedniej ilości płynów. 

Niestety, zaparcia mogą mieć także poważniejsze przyczyny. Są to schorzenia – między innymi takie jak mukowiscydoza czy też choroba Hirschprunga lub niedoczynność tarczycy. To właśnie z tego powodu niezbędna jest dokładna diagnostyka często nawracającego problemu, która pozwoli natychmiast wdrożyć odpowiednie leczenie maleństwa. 

Sposoby na zaparcia u niemowlaka

Jakie są domowe sposoby na zaparcia u kilkumiesięcznego dziecka? Jest ich na szczęście całkiem sporo. Pamiętaj jednak, że w przypadku długo trwających i bardzo bolesnych zaparć nie ma co eksperymentować z domowymi środkami – mądrzejszą decyzją będzie sięgnięcie po specjalistyczny produkt medyczny odpowiedni dla dzieci w tak młodym wieku. Jeśli zaś i to nie pomoże – skonsultuj się z lekarzem. Zalecić on może np. stosowanie czopków glicerynowych, czynnych środków osmotycznych czy też probiotyków.

  • Jeśli karmisz piersią – wprowadź do swojej własnej diety pokarmy bogate w błonnik,
  • podaj dziecku do picia sok jabłkowy lub marchewkowy,
  • wyeliminuj z diety malca produkty wzdymające i zapierające, jeśli przyjmuje on już pokarmy stałe. 

Do lekarza warto zwrócić się także, gdy zaparcia u niemowlaka często się powtarzają. Pamiętaj, że nieleczone zaparcia stanowią nie tylko przykrą dolegliwość dla maluszka, ale mogą doprowadzić także do wystąpienia hemoroidów czy nawet stanów zapalnych jelita grubego.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.