- Reklama -

- Reklama -

Co decyduje o opłacalności produkcji ekologicznej?

- Reklama -

24 lutego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Różańcu odbyło się szkolenie dla rolników ekologicznych. Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele filialnym pw. św. Stanisława Kostki w Różańcu, po czym uczestnicy udali się do budynku szkoły, gdzie zostali powitani przez prezesa GP "Bio-Food Roztocze" Piotra Puchalskiego. Zgromadzeni rolnicy zostali zaproszeni na występ, jaki przygotował Chór Parafialny "Apostolum" z Różańca. Chórzyści zaśpiewali kilka utworów patriotycznych.

toyota Yaris

Po krótkiej części artystycznej uczestników spotkania zaproszono do wysłuchania wykładów. Zapraszani do Różańca specjaliści każdego roku zapoznają roztoczańskich producentów ekologicznych owoców i warzyw z najnowszą wiedzą pozyskaną w zakresach: uprawy, hodowli odmian nadających się do ekologicznego wykorzystania (czyli o podwyższonych cechach odporności na choroby i szkodniki, ale satysfakcjonująco plennych), zabezpieczenia przed agrofagami, ekonomiki produkcji. Celem tych spotkań jest ugruntowanie wiedzy pozwalającej plantatorom na towarową produkcję owoców jagodowych (a także warzyw) metodami ekologicznymi. Zadanie niełatwe, ale nie niemożliwe. Dowodzili tego prelegenci omawiając zarówno ekonomikę takich upraw, jak i ich agrotechnikę. 

Jako pierwszy głos zabrał Piotr Puchalski, który opowiedział o działalności Rady ds. Rolnictwa Ekologicznego. Następnie słuchaczom zostały przybliżony temat nowego rozporządzenia UE w sprawie rolnictwa ekologicznego. O przyszłości uprawy czarnej porzeczki w Polsce mówił dr Piotr Baryła. Joanna Jagła przedstawiła natomiast wykład zatytułowany "Zdrowa sadzonka podstawą sukcesu". Na temat czynników decydujących o opłacalności produkcji ekologicznej, czyli wysokich plonów i jakości owoców, mówił dr Dariusz Paszko. Była też mowa o zwalczaniu chorób i szkodników w uprawach jagodowych, a także o odżywianiu roślin, głównie o roli krzemu. Pierwszą część konferencji zakończyło wystąpienie Stanisława Jamrozika.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Podczas sobotniej konferencji przewidziano blok jabłoniowy. Przygotowano seminarium "Jabłoniowe sady ekologiczne", podczas którego omówiono takie tematy jak: nawożenie, zwalczanie chwastów, monitoring szkodników oraz ochrona przed chorobami i szkodnikami w sezonie 2018. 

Między wykładami uczestnicy szkolenia mogli wysłuchać prezentacji przedstawicieli poszczególnych firm reklamujących środki ochrony roślin, ich stymulacji czy ekologicznego nawożenia. Możliwa była również indywidualna rozmowa zainteresowanych przy stoiskach reklamowych. Tego typu szkolenie z udziałem miejscowych rolników odbyło się już kolejny raz. Wzięło w nim udział bardzo wielu rolników z kilku województw. Powiat biłgorajski najliczniej reprezentowali rolnicy z gminy Tarnogród. 

Od samego początku szkolenia odbywają się w obiektach różanieckiej szkoły rolniczej. Szkoła współpracuje od sześciu lat z tymi firmami. Udostępnia bazę, jednocześnie w ten sposób promując szkołę. W szkoleniu corocznie uczestniczy wielu absolwentów szkoły, którzy obecnie trudnią się rolnictwem ekologicznym. Spotkanie stało się też okazją do zaprezentowania obecnego dorobku szkoły, a uczniowie placówki zajmowali się obsługą kateringową. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.