- Reklama -

- Reklama -

Co dalej ze szpitalem w Biłgoraju?

To, że sytuacja prawna biłgorajskiego szpitala jest trudna, wiadomo nie od dziś. Dzierżawiony szpital za wszelką cenę chce przejąć starostwo, ale na drodze stają przepisy i toczące się procesy. W październiku 2022 powiat obiegła wiadomość, że spółka Arion, zamiast upaść, zostanie poddana restrukturyzacji. Jak sytuacja wygląda dziś?

- Reklama -

W styczniu, w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej,  szczegółowo opisywaliśmy sytuację biłgorajskiego szpitala.

 

 

Przypomnijmy: Umowa dzierżawy szpitala, została podpisana ze spółką Arion w 2010 roku na 25 lat. W międzyczasie zmienił się zarząd powiatu, który za priorytet postawił sobie odzyskanie szpitala.

 

toyota Yaris

Wzloty, upadki i wielkie plany

 

Kiedy postanowieniem z 1 kwietnia 2021 r.  Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie ogłosił upadłość Arion Szpitale Spółka z.o.o wielka radość zapanowała w starostwie. Władze powiatu od dawna chciały wypowiedzieć Spółce Arion dzierżawę szpitala i zainwestować spore pieniądze w jego modernizację. Niecałe cztery miesiące później, w sierpniu 2021, projekt nowoczesnego szpitala z SOR-em i lądowiskiem był już gotowy. Na inwestycję udało się pozyskać 19 mln zł.

 

 

Szybko okazało się jednak, że odzyskanie szpitala przez powiat nie jest takie proste. Nie pozwoliły na to chociażby warunki zapisane w  umowie dzierżawy.

 

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Pieniądze przeznaczone na remont szpitala ostatecznie trafiły na modernizacje  basenu.

 

 

A sytuacja prawna szpitala komplikowała się coraz bardziej.

 

28 stycznia 2022 r. Sąd Okręgowy w Lublinie uchylił postanowienie z 21 kwietnia 2021 r. o ogłoszeniu upadłości i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. 18 marca 2022 r. wydane zostało postanowienie o wstrzymaniu rozpoznania wniosków o ogłoszenie upadłości Arion Szpitale Spółka z o.o. do czasu prawomocnego orzeczenia przez  Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy w Warszawie, który zajmował się sprawą o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.

 

Upadek czy/i restrukturyzacja?

 

 

21 października 2022 roku Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy otworzył przyspieszone postępowanie układowe wobec Arion Szpitale sp. z o.o., powołując nadzorcę sądowego Krzysztofa Gołąba.

 

 

W listopadzie 2022 roku w starostwie powiatowym odbyło się posiedzenie połączonych  komisji, podczas którego omawiano sytuację prawną szpitala. O sytuacji prawnej mówił wtedy między innymi syndyk, Leszek Jarosz:

 

– W związku z tym, że postanowieniem sądu z 21 października 2022 otwarto postępowanie restrukturyzacyjne spółki Szpitale Arion z o. o. i jest to postępowanie przyśpieszone, które ma za zadanie zawarcie układu z wierzycielami w możliwie szybkiej perspektywie czasowej, moja rola jako syndyka pomału dobiega końca. Teraz oczekuję na wydanie przez Sąd Rejonowy  postanowienia o umorzeniu postępowania upadłościowego i z datą uprawomocnienia tego postanowienia, moja rola powinna się zakończyć. Wstępnie zarząd Arion Szpitale powinien odzyskać władanie spółką i podejmować wszelkie decyzje dotyczące spraw majątkowych, organizacyjnych i innych. Prawdopodobnie będzie to zarząd zwykły ograniczony do czynności zwykłego zarządu. Czynności przekraczające będzie musiał akceptować ustanowiony nadzorca sądowywyjaśnił Jarosz w kwestii zmian.

 

 Zażalenie na umorzenie upadłości

 

 

14 listopada 2022 r. sąd umorzył postępowanie upadłościowe, jednak syndyk wciąż prowadzi przedsiębiorstwo upadłego.

 

 

Dlaczego? Powodem jest zażalenie, które wpłynęło do Sądu w Lublinie:

 

– Do Sądu Rejonowego Lublin – Wschód z/s w Świdniku wpłynęło zażalenie wnioskodawcy Piotra R. na postanowienie z dnia 14 listopada 2022 r. o umorzeniu postępowania  w sprawie. Akta do  Sądu Okręgowego w Lublinie nadesłane zostały  19 stycznia 2023 r. – wyjaśniała w styczniu  Magdalena Dobosz z Biura Prasowego w Sądzie Rejonowym w Lublinie.

 

 Co to oznacza w praktyce:

– Obecnie  mamy  do czynienia z nietypową sytuacją, w której formalnie Spółka nadal jest w postępowaniu upadłościowym i jednocześnie w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Zgodnie z przepisami ustawy prawo restrukturyzacyjne, a w szczególności z art. 39 prawa restrukturyzacyjnego dłużnik w przyspieszonym postępowaniu układowym może dokonywać czynności zwykłego zarządu. Natomiast na dokonanie czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu wymagana jest zgoda nadzorcy sądowego.   W ocenie nadzorcy sądowego do czasu prawomocnego  umorzenia postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości,  następnie  do czasu  uchylenia  przez Sąd Rejonowy Lublin-Wschód w Lublinie z siedzibą w Świdniku  postępowania upadłościowego w trybie art. 371 prawa upadłościowego, organem wykonującym czynności zwykłego zarządu, a więc kierownikiem jednostki jest  obecnie ustanowiony syndyk w osobie Leszka Jarosza, który na czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu powinien uzyskać zgodę nadzorcy sądowego – wyjaśnia nadzorca sądowy,  Krzysztof Gołąb.

 

Jedna zmiana, skomplikowane procedury

 

 

Jak wygląda sytuacja szpitala na chwilę obecną, pół roku po publikacji powyższego artykułu?

 

Krzysztof Gołąb, nadzorca sądowy wyjaśnia, że sytuacja w Spółce w zasadzie się nie zmieniła od stanu opisanego przez nas w styczniu.

 

 

-Jedyna zmiana jak nastąpiła to taka, że Sąd Okręgowy w Lublinie postanowieniem z dnia 3 kwietnia 2023r. oddalił zażalenie na postanowienie z dnia 14 listopada 2022r. umarzające postępowanie o ogłoszenie upadłości. Niemniej, aby wobec Szpitala nie toczyło się postępowanie upadłościowe niezbędne jest jeszcze wydanie przez Sąd Upadłościowy prawomocnego postanowienia o uchyleniu postępowania upadłościowego. Według mojej wiedzy Spółka złożyła w ostatnich dniach wniosek o uchylenie postępowania upadłościowego na podstawie art. 371 ust. 2 ustawy prawo upadłościowe. Nie mam wiedzy, aby Sąd rozpoznał w/w wniosek – wyjaśnia Krzysztof Gołąb

 

 

Reasumując, postępowanie upadłościowe dzieli się na dwa etapy: na postępowanie o ogłoszenie upadłości oraz na postępowanie upadłościowe (właściwe, sensu stricte). Sąd umorzył postępowanie o ogłoszenie upadłości. Nie doszło natomiast jeszcze do uchylenia właściwego postępowania upadłościowego. Dalej więc w Spółce funkcjonują dwa organy tj. Syndyk oraz Nadzorca Sądowy – podsumowuje nadzorca sądowy.

 

 

Zobacz także: https://gazetabilgoraj.pl/tego-nie-ma-w-polsce-kto-bedzie-teraz-zarzadzal-szpitalem-w-bilgoraju/

 

- Reklama -

10 Komentarze
  1. Coto ma być. mówi

    Miliony na basen zamiast na remont szpitala…
    Mieszkańcy tego miasteczka chyba powinni zrobić referendum czy nadal chcą mieć takie władze!
    Bo to jest kpina. czy w tym Biłgoraju niema mądrych ludzi?

  2. Katia mówi

    19 milionów poszło na basen ?????

    1. Odp mówi

      ha ha. To jakieś jaja. Dziwne to miasteczko Biłgoraj.

  3. Polak mówi

    Żeby w niespełna 30-tysięcznym mieście nie jeździł lekarz na karecie z ZRM to jakaś kpina.

    1. swiatowiec mówi

      Pogotowie ratunkowe to zupełnie inna instytucja niż szpital.

  4. Obywatel mówi

    Ci się przepychają artykułami i ustawami, a ja się pytam gdzie jest dobro człowieka i pacjenta. Żeby taki duży powiat miał taką lichą opiekę medyczną. Jest jedno wyjście na uzdrowienie służby zdrowia…
    Pełna prywatyzacja, ale pod warunkiem że to obywatel decyduje o swoich pieniądzach i składkach zdrowotnych, a nie mafijny twór o dziwnej nazwie NFZ i Ministerstwo choroby…

  5. Anioł mówi

    najgorszy badziew jaki znam.To nie szpital a burdel

  6. Komendant mówi

    Za PIS miał być rozwiązany problem szpitala. Taki duży powiat i nie ma porządnego szpitala nawet Tomaszów, Janów mają i rozbudowują a te bałwany ze, Starostwa nam autodrom budują. Tylko afery zwalniania i Eielkopiątkowr wyczyny

  7. Autor mówi

    jak mawia sarlip nik mi nie jest w stanie przeszkodzić,tak odważnie i pruderyjne mawia a słoma z butów wystaje,jak słowa ja k czyny a jak jest

  8. Pacjent mówi

    Gdzie jest Romanowski? Miał sądy reformować a czym się zajmuje?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.