- Reklama -

- Reklama -

Puszkin czy Mikliński? Radni zdecydowali

Właśnie przesądził się los ulicy Puszkina w Biłgoraju. Radni zadecydowali czy rosyjski poeta zasługuję na swoją ulicę w mieście.

- Reklama -

 

Na łamach Nowej Gazety Biłgorajskiej o wątpliwościach związanych z patronem ulicy pisaliśmy już w lipcu: https://gazetabilgoraj.pl/czy-puszkin-zasluguje-na-swoja-ulice-w-bilgoraju/

 

Teraz mieszkańcy ulicy  wyszli z inicjatywą zmiany nazwy ulicy:

-Z wnioskiem o zmianę nazwy ulicy Aleksandra Puszkina na ul. Franciszka Maksymiliana Miklińskiego wystąpili jej mieszkańcy. Konieczność zmiany nazwy ulicy uzasadniali potwierdzoną antypolską działalnością Aleksandra Puszkina. Mieszkańcy zaproponowali nadanie ulicy imienia Franciszka Maksymiliana Miklińskiego. Rada Osiedla Puszcza Solska pozytywnie zaopiniowała propozycję mieszkańców czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały.

- Reklama -

Pisaliśmy o tym tutaj: https://gazetabilgoraj.pl/bedzie-zmiana-nazwy-ulicy-w-bilgoraju/

 

Przypomnijmy: Franciszek Maksymilian Mikliński 02.10.1842 – 02.12.1929 urodził się w Radecznicy w roku 1842 jako syn Jana i Tekli z Gąsiorowskich. W 1863 r., mając 21 lat, jak większość jego rówieśników, pospieszył do oddziałów powstańczych by walczyć o wolność Ojczyzny. Dalszy jego los jest niestety mało znany. Wiadomo jedynie, że się ożenił i osiadł w pobliżu Biłgoraja był przypisany do gminy Puszcza Solska. Doczekał w roku 1918 wspaniałej chwili odzyskania przez Polskę
niepodległości, o którą walczył w młodości.
Jako weteran Powstania Narodowego 1863 r. (192. ppor. wet. Mikliński Franciszek) odznaczony został w dniu 8 listopada 1930 r. przez Prezydenta Rzeczypospolitej I. Mościckiego KRZYŻEM NIEPODLEGŁOŚCI Z MIECZAMI za pracę w dziele odzyskania niepodległości. Franciszek Mikliński zmarł 2 grudnia 1929 r. w wieku 87 lat. Pochowano go na starszej części obecnego cmentarza przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju.

Jeśli prezydent Mościcki odznaczył odznaczył Miklińskiego również Rada Miasta powinna docenić tą postaćpodsumował projekt uchwały burmistrz Janusz Rosłan.

Rada Miasta Biłgoraj 19 głosami za podjęła uchwałę zmieniającą nazwę ulicy Aleksandra Puszkina na ul. Franciszka Maksymiliana Miklińskiego.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Rudi mówi

    Skoro był dobrym poetą i ktoś kiedyś nazwał ulicę jego nazwiskiem to co w tym złego, on to nie Putin i nie pakujmy wszystkich do jednego wora. Wśród Niemców byli też ,,ci dobrzy” o których nie chcemy nic mówić i nie pamiętać ich. Tylko Polak ma tak powalony umysł że wszędzie coś mu nie pasuje wszędzie jest najmądrzejszy niby katolik a pierwszy rzuca kamień.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.