Cmentarz żydowski zarasta

Kolejny już raz poruszamy temat cmentarza żydowskiego w Tarnogrodzie. Po raz kolejny mieszkańcy miasteczka informują nas o opłakanym stanie tego miejsca pamięci. Na dowód wysyłają zdjęcia z cmentarza żydowskiego położonego przy trasie Tarnogród – Bukowina

Przypomnijmy. Na terenie miasta Tarnogród istnieją cztery obiekty związane ze społecznością żydowską mieszkającą w przeszłości w Tarnogrodzie. Są to synagoga (obecnie Biblioteka Miejska  wykupiona od Gminy Żydowskiej w 2005 r.), cmentarz żydowski przy ul. Lubaczowskiej (własność Skarbu Państwa, działka o pow. 1,5 ha), obelisk upamiętniający Holocaust 1943 r. (na działce gminnej przy ul. Kościuszki) i kwatera upamiętniająca Holocaust 1943 r. (na działce gminnej przy ul. Nadstawnej, obok cmentarza parafialnego prawosławnego i rzymskokatolickiego). Obiekty te wykonane przez środowisko żydowskie z Warszawy w latach 1970-1980 były do roku 2010 przez nie utrzymywane poprzez osobę wynajmowaną z Tarnogrodu, natomiast od tamtego okresu brak jest zainteresowania. Jak informowano nas w miejskim urzędzie nikt się nimi nie zajmuje i zarastają, natomiast są odwiedzane w ciągu roku wielokrotnie przez wycieczki żydowskie. Próby kontaktu z Gminą Żydowską przez dotychczasowego administratora nie przynoszą efektu. Gmina Tarnogród dwa razy w roku sprząta obiekty przy ul. Kościuszki, Nadstawnej i częściowo przy ul. Lubaczowskiej z tego względu, że obiekty te znajdują się na terenie miasta.

Trzeba też wziąć po uwagę fakt, że upływający czas działa na te obiekty i wymagają one bieżących napraw i remontów, gdyż ulegają niszczeniu ze względu na słabą jakość wykonania, np. odklejanie się płyt, przewracanie i rozpad słupów ogrodzeniowych, przechylanie. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.