- Reklama -

- Reklama -

Cisza wyborcza. Czego nie wolno robić?

Cisza wyborcza to czas na krótko przed wyborami. Obowiązuje w nim całkowity zakaz agitacji. Co to oznacza w praktyce? Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Nie ma żelaznych zasad, a i tak za jej nieprzestrzeganie grożą dotkliwe kary.

- Reklama -

W polskim systemie wyborczym cisza wyborcza obowiązuje na 24 godziny przed głosowaniem. Rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów.

Cisza wyborcza znana jest w wielu państwach jako instytucja prawa wyborczego, ale nie wszędzie obowiązuje. W Stanach Zjednoczonych i Niemczech cisza wyborcza nie obowiązuje i z otwartą agitacją możemy mieć do czynienia nawet w dniu głosowania, a sondaże wyborcze prezentowane są na bieżąco.

toyota Yaris

Kodeks wyborczy określa również sposoby agitacji, które są zabronione w czasie ciszy wyborczej. Jednak wraz z postępem technologicznym zakres mocno się rozszerzył. W czasie ciszy wyborczej zabronione jest m.in.: rozwieszanie plakatów, roznoszenie ulotek, realizowanie reklam wielkoformatowych (bilbordy), wieszanie reklam na samochodach, zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień, agitacja w internecie.

Cisza wyborcza to jedyny dzień w roku, w którym w telewizji, radiu czy Internecie nie zobaczymy polityków, szczególnie tych startujących w wyborach. Jest bardzo cienka granica pomiędzy codzienną komunikacją a agitacją. Odpoczynek od kandydatów daje głosującym czas do namysłu i wyboru najlepszego kandydata w wyborach.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.