- Reklama -

- Reklama -

Cios w plecy

Upamiętniono 82. rocznicę zbrojnej napaści dokonanej 17 września 1939 roku przez ZSRR na Polskę. Obchody odbyły pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu przy ul. Lubelskiej w Biłgoraju.

- Reklama -

77 lat temu, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, Armia Czerwona wkroczyła na teren Rzeczypospolitej Polskiej, realizując pakt Ribbentrop-Mołotow. Konsekwencją sojuszu tych dwóch totalitaryzmów był rozbiór osamotnionej w walce Polski. Z tej okazji przed Katyńskim Krzyżem na części wojskowej przy ulicy Lubelskiej w Biłgoraju zgromadziły się delegacje przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarnych, związków i organizacji kombatanckich, poczty sztandarowe, młodzież szkolna, a także mieszkańcy Biłgoraja.

Uroczystości rozpoczęto Mszą św. Kazanie wygłosił ks.dr. Józef Flis, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w Biłgoraju.

Posłuchaj kazania:

Młodzież z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju przedstawiła krótką część artystyczną. Następnie uczestnicy złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. .

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Przeżywamy dziś po raz kolejny rocznicę agresji sowieckiej na Polskę, na naszą ojczyznę.To tragiczne historie i tragiczne czasy. Te zdarzenia dotyczył konkretnych osób, konkretnych rodzin. Pomyślmy o tym w inny sposób, nie myślmy, że są to czasy odległe. Jest zupełnie inaczej. Wydarzenia z okresu II wojny światowej determinują i od tego zależy jaka jest nasza dzisiejsza Polska i teraźniejszość. Od tego zależy również jaka będzie nasza przyszłość – mówił starosta biłgorajski.

Na mocy tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z dnia 23 sierpnia 1939 roku, ZSRR zobowiązał się do zbrojnego wystąpienia przeciw Polsce w sytuacji, gdyby III Rzesza znalazła się w stanie wojny z Polską. Przygotowania do inwazji na Polskę ZSRR rozpoczął już pod koniec sierpnia 1939. Łącznie siły pierwszego rzutu ZSRR do uderzenia na Polskę obejmowały ok. 620 tys. żołnierzy, 4,7 tys. czołgów i 3,3 tys. samolotów. Jednostki te posiadały prawie dwa razy więcej czołgów niż Wehrmacht w dniu 1 września 1939 i dwa razy tyle samolotów bojowych, co Luftwaffe na froncie polskim. 17 września 1939 roku, kiedy polskie armie ciągle jeszcze walczyły z Niemcami, o świcie Armia Czerwona, łamiąc pakt o nieagresji, zaatakowała Polskę.

Oficjalnym pretekstem agresji było niezgodne z prawdą oświadczenie, zawarte w nocie dyplomatycznej z nocy 17 września; o rozpadzie państwa polskiego, ucieczce rządu polskiego, konieczności ochrony mienia i życia zamieszkujących wschodnie tereny polskie Ukraińców i Białorusinów oraz uwalnianie ludu polskiego od wojny. ZSRR uznał również wszystkie układy zawarte z Polską (w tym traktat ryski z 1921 roku i pakt o nieagresji z 1932 roku) za nieobowiązujące, bo zawarte zostały z już nieistniejącym państwem, był to również pretekst by odmawiano wziętym do niewoli polskim żołnierzom statusu jeńców wojennych.

Organizatorami uroczystości byli: Samorząd Powiatu Biłgorajskiego wraz z dyrekcją, nauczycielami i młodzieżą z Zespołu Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.