Mulawa góra do 05.04.2024

- Reklama -

- Reklama -

Ciekawa historia prosto z Turobina

Nieznane są początki Turobina, pewne jest to, że korzenie sięgają aż do czasów średniowiecznych - wyjaśnia Michał Kańkowski - wiceprezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. O ciekawej historii gminy, przeczytacie w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej.

- Reklama -

Pierwszy raz, Turobin był wzmiankowany w 1389 roku, natomiast prawa miejskie otrzymał w 1420 roku. Nazwa Turobin pochodzi prawdopodobnie od tura, mogło być to miejsce uboju turów. Może też pochodzić od osoby. Tur to przodek bydła domowego, jednak ze względu na to, że był przysmakiem na polskich stołach, bardzo szybko wyginął (ostatni padł w 1627 roku).

Najcenniejszym zabytkiem we wsi (Turobin utracił prawa miejskie w 1870 roku, jednak od kilku lat czynione są starania o ich przywrócenie) jest kościół pw. św. Dominika, wybudowany w 1530 roku (było to prezbiterium, później ok. 1630 roku został przebudowany). Jest to jeden z najstarszych kościołów na Ziemi Biłgorajskiej, został wybudowany tzw. w stylu renesansu lubelskiego. Warto wiedzieć, że w dawnym mieście istniał niegdyś zamek, jednak była to drewniana budowla.

Mulawa wybory do 05.04.2024

W miejscu zamku istniał dwór i folwark, który był siedzibą klucza turobińskiego w Ordynacji Zamojskiej (Turobin został włączony do latyfundium w 1596 roku). Inwentarz z 1799 roku bardzo dokładnie opisuje turobiński folwark. Z tego źródła można się dowiedzieć, że budynek folwarczny był drewniany, a w środku znajdowały się m.in. „ognisko” czyli komin, alkierz, garderoba, izba czeladnia, izba mieszkalna, kuchnia, spiżarnia. Budynek był w złym stanie.

(…)

Więcej o historii Turobina, w papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.