- Reklama -

- Reklama -

Poseł Cichosz całym sercem za Gorajem

Poseł Lucjan Cichosz zwrócił się do ministerstwa o uproszczenie i skrócenie procedur w sprawie przyznania Gorajowi praw miejskich

Mieszkańcy i władze Gminy Goraj zyskały wielkiego sojusznika w walce o odzyskanie praw miejskich, utraconych po powstaniu styczniowym, w 1869 roku, w wyniku carskich represji. Z pomocą pośpieszył poseł Lucjan Cichosz. Na ostatnim, piątkowym posiedzeniu Sejmu parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości złożył w tej sprawie interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji.

Poseł Lucjan Cichosz, były senator RP, który do Sejmu dostał się w czerwcu tego roku w miejsce wybranej do Europarlamentu marszałek Beaty Mazurek, o inicjatywie, z którą wystąpiło Stowarzyszenie „Goraj 1377”, już kilkakrotnie rozmawiał z wójtem Antonim Łukasikiem i członkami stowarzyszenia. W miniony czwartek poseł gościł także na sesji Rady Gminy, gdzie przedstawił radnym stanowisko, które dzień później skierował do ministerstwa. Zwrócił się w nim z zapytaniem, jakie są realne możliwości przywrócenia praw miejskich w formie rozporządzenia tej miejscowości, która została ich pozbawiona „za karę” w wyniku carskich represji. Lucjan Cichosz w piśmie wskazał, że w ostatnim czasie kilku miejscowościom w województwie świętokrzyskim przywrócono prawa miejskie z pominięciem wymaganych procedur.

Co istotne, we wszystkich przypadkach mieliśmy do czynienia z miejscowościami, którym prawa miejskie zostały odebrane po powstaniu styczniowym. Goraj znajduje się w identycznej sytuacji. Goraj nie zrzekł się praw miejskich, Gorajowi prawa miejskie odebrano! – mówi poseł Cichosz.

- Reklama -

Do 20 września trwają w Goraju konsultacje z mieszkańcami gminy, które są przeprowadzane w formie bezpośredniej poprzez osobiste składanie podpisów na listach konsultacyjnych. Jeśli konsultacje zakończą się wynikiem pozytywnym dla podjętej inicjatywy odzyskania praw miejskich, zostanie opracowany pełny wniosek zawierający wszystkie wymagane prawem uwarunkowania. Społeczność lokalna gminy Goraj musi więc przekonać wojewodę lubelskiego i Radę Ministrów, że ich „mała Ojczyzna” zasługuje na to, by być znowu miastem.

 – Decyzja o odebraniu Gorajowi praw miejskich nie była podyktowana względami ekonomicznymi czy gospodarczymi. Goraj został ukarany za powstańczy zryw, za swoje oddanie ojczyźnie i patriotyczną postawę. Najwyższy czas, by historia zatoczyła koło, gdyż sprawiedliwość dziejowa nakazuje, by przywrócić Gorajowi zabrane prawa miejskie

– dodaje poseł Lucjan Cichosz, całym sercem popierając inicjatywę społeczności Goraja i zwracając się do ministerstwa o przychylenie się do niej, a także o rozważenie możliwości uproszczenia i skrócenia procedur w tej sprawie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.