Moto Tech

- Reklama -

Chwast, który pomaga schudnąć

Z pewnością każdy z nas zna gwiazdnicę. Jest ona uważana za dość uporczywy chwast. Rozrasta się już wczesną wiosną, kiedy jest jeszcze chłodno. Gwiazdnica rośnie pospolicie w starych zapuszczonych ogrodach przez cały rok oraz jako chwast w zaroślach, na polach, nad brzegami wód i w lasach. Łatwo ją znaleźć, bo jest "uporczywym" chwastem odznaczającym się dużą żywotnością. 

Gwiazdnica jest powszechnie używanym środkiem w USA, Anglii i Rosji. Jest przedmiotem wielu badań w poważnych ośrodkach naukowych na świecie. Wykazuje działanie ochronne na wątrobę i odtruwające. Posiada również właściwości przeciwkrwotoczne, wiatropędne i przeczyszczające. Działa korzystnie na układ nerwowy oraz w zaburzeniach trawiennych i hormonalnych. Jest cennym składnikiem preparatów odchudzających. Zewnętrznie wykorzystywana jest do okładów na swędzącą skórę, w przypadku egzem, wrzodów, czyraków, ropni i łuszczycy.  Podstawowe substancje czynne ziela gwiazdnicy to: saponiny, prowitamina A, witaminy C, E, PP, B1, B2, flawonoidy, rutyna, kwas paraaminobenzoesowy, kwas gamma-linolenowy, sole mineralne (potasu, fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, soli jodu i krzemu).

- Reklama -

Gwiazdnicę można stosować z powodzeniem przy wielu dolegliwościach. Ma ona działanie moczopędne i oczyszczające; łagodzi stany zapalne i chroni wątrobę; wspomaga w problemach skórnych i reumatyzmie; niweluje skutki nadużywania alkoholu. Dodatkowo wzmacnia pracę serca, przyśpiesza przemianę materii oraz wspomaga przy zaburzeniach hormonalnych.

Ten darmowy lek możemy przygotować sami. Należy ściąć potrzebną ilość ziela gwiazdnicy w czasie kwitnienia. Roślinę suszymy w miejscu zacienionym i przewiewnym, a następnie możemy przeznaczyć ją na napary czy nalewki. Wystarczy potem 1-3 gramy surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 30 minut. Potem pić 3 razy dziennie, parząc za każdym razem świeżą herbatę. Warto podkreślić, że stosowanie naturalnych produktów daje stopniowy, ale długotrwały efekt. 

Pamiętajmy, przeciwwskazaniem do picia takich naparów jest ciąża i karmienie piersią. Nie jest zalecana też dla dzieci do 12 lat.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.