- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Chór z Łukowej świętuje kolejne sukcesy

- Reklama -

Festiwal odbył się w dniach 17-18 czerwca. Udział w nim wzięły 23 chóry (około 600 chórzystów) w tym jeden z Sankt Petersburga, jeden z Preszowa oraz dwa z Bańskiej Bystrzycy. Prezentacje konkursowe trwały dwa dni, a przed ogłoszeniem wyników odbył się koncert jubileuszowy, podczas którego zostały wykonane utwory polskich współczesnych kompozytorów oraz specjalnie skomponowany na jubileuszową edycję festiwalu utwór Cantate Deo autorstwa Andrzeja Mazgały. Zwieńczeniem festiwalu była Msza święta dziękczynna, której przewodniczył ks. bp Kazimierz Górny. 

Podczas festiwalu bardzo dobrze zaprezentował się dziecięcy chór „Harmonia” z Łukowej. Wyśpiewał on II miejsce w swojej kategorii wiekowej. Chór, który w tym roku obchodzi jubileusz 30-lecia, ma na swoim koncie znaczne sukcesy. Tylko w tym roku zdobył Srebrną Strunę w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Chóralnej w Niepołomicach i nominację – wraz z dziesięcioma najlepszymi szkolnymi chórami w Polsce – do Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych a`capella w Bydgoszczy. W ubiegłym roku wyśpiewał II miejsce na 6. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Warszawie „Varsovia Cantat”. W grudniu bieżącego roku chór z Łukowej wystąpi podczas 6. Międzynarodowego Festiwalu Pieśni Adwentowej, Kolęd i Pastorałek w Krakowie.

urząd MArszałkowski projekt

Chórzyści „Harmonii” to 46 uczniów i uczennic z dziesięciu miejscowości – Biłgoraja, Księżpola, Rakówki, Chmielka, Łukowej, Babic, Osuch, Kozaków, Józefowa i Woli Obszańskiej. Od lat dyrygentem chóru jest Sławomir Kuczek.

Oto relacja z wyjazdu jednej z utalentowanych chórzystek Dominiki Ważny z Łukowej:

„W drodze do Rzeszowa na festiwal chór zwiedził bazylikę w Leżajsku. Ojciec Anzelm bardzo ciekawie opowiedział nam historię jej powstania i znajdujących się w niej słynnych organów. Zaśpiewaliśmy trzy pieśni w tej pięknej barokowej świątyni i udaliśmy się w dalszą drogę do Rzeszowa.                       

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

O godz 16 odbyły się przesłuchania konkursowe w kościele pw. św. Stanisława i Wojciecha (fara). Nasz występ spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem widowni, na której były dwie nasze dawne chórzystki Patrycja Dzikoń i Anna Łysiak. Po występie nasz dyrygent udzielił wywiadu redaktor Polskiego Radia Rzeszów Elżbiecie Lewickiej, która skomplementowała nasz występ. Po konkursie udaliśmy się do Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Myczkowcach. W sobotni poranek zwiedziliśmy słynny kurort Polańczyk, a na scenie Amfiteatru Letniego zaśpiewaliśmy kilka pieśni z naszego repertuaru. Następnie odbyliśmy spacer wzdłuż tamy nad Soliną. Był czas na zakupy, fotografie, lokalne przysmaki. Najmłodsze nasze chórzystki radość swoją wyrażały śpiewem, co spotykało się z oklaskami i podziwem turystów. Po południu zwiedziliśmy Park Ekumeniczny, Ogród Biblijny, minizoo oraz zapoznaliśmy się z młodzieżą ze środkowej Ukrainy, która przebywała na koloniach. Zapoznaniu towarzyszyły wspólne rozgrywki, ognisko, koncerty i dyskoteka. W niedzielę wraz z naszymi nowo poznanymi przyjaciółmi śpiewającymi w zespole „Kwiat Podola” uczestniczyliśmy w oprawie Mszy św. w kapliczce w Myczkowcach. Po niej daliśmy Koncert Papieski, owacyjnie przyjęty przez parafian, i nastąpił smutny czas pożegnania. Obiecaliśmy, że ponownie spotkamy się tutaj za rok. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Krasiczynie, gdzie zwiedziliśmy jeden z najpiękniejszych renesansowych zamków w Polsce. Później podziwialiśmy rynek w Przemyślu i rozkoszowaliśmy się pysznymi lodami ufundowanymi przez naszych opiekunów. Pomnik Dzielnego Wojaka Szwejka był oblegany przez moich przyjaciół. Bardzo dużym przeżyciem było dla nas zetknięcie się z kulturą prawosławną w katedrze grekokatolickiej. Podziwialiśmy piękny ikonostas z XVII w. przywieziony z Lubaczowa i zaśpiewaliśmy dwie kolędy prawosławne. W zgodnej opinii moich przyjaciół był to jeden z najpiękniejszych naszych wyjazdów”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.