- Reklama -

Chór „NOSTER” świętował

Pełen wzruszeń i pięknych chwil był dzień 31 sierpnia br. dla chórzystów i przybyłych gości na jubileusz 10-lecia działalności artystycznej Chóru „Noster” Parafii pw. św. Bartłomieja w Goraju. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji chórzystów.

„Śpiew jest głosem Kościoła, niezbędną częścią jego uroczystości, czyni piękną nawet pustynię, daje zajęcie Aniołom, jest duchową ozdobą niebiańskiej republiki” – św. Bazyli Wielki. Cytat ten idealnie odzwierciedlał charakter jubileuszu. To, co zaprezentowali chórzyści, przyprawiło odbiorców o łzy wzruszenia i pozwoliło na obcowanie z kulturą wysoką. Na potwierdzenie pięknego koncertu chór otrzymał długie owacje na stojąco. Koncert był podzielony na kilka części. W pierwszej części chór zaśpiewał „Laudate Dominum” Charlsa Gounod’a, „Salve Regina” Roberta Pearsall’a oraz „Adoramus Te Christe” Palestriny. W kolejnej części chór wykonał kompozycje współczesnej muzyki chóralnej: „To miłość” Jana Krutula, „Ubi Caritas” Oli Gjeilo, „Gaudeamus hodie” Earlene Rentz. Partię solową wykonała Ewelina Wójcik. Akompaniował na fortepianie Marcin Widz, a na flecie zagrała Minka Fijałkowska.

Chór zaprezentował również dwie pieśni patriotyczne: „Czerwone maki na Monte Cassino” oraz „O mój rozmarynie”. W ostatniej części koncertu chór wystąpił z kwartetem smyczkowym „Inny kwartet” z Zamościa, z którym zaprezentował: „Ave Maria” Jana Sebastiana Bacha i Charlsa Gounod’a pieśń wykonała Anna Koziara, „Panis angelicus” Cesara Franck’a, w której partię solową zaśpiewała Eliza Widz-Jagusztyn, „Ave verum” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Po koncercie odbyły się liczne podziękowania i gratulacje dla chóru z okazji jubileuszu. Specjalny list okolicznościowy wystosował do chórzystów pasterz naszej diecezji biskup Marian Rojek. Gratulacje składał również m.in.: wiceminister sprawiedliwości Marcin Romanowski, wójt gminy Goraj Antoni Łukasik i. ks. proboszcz parafii gorajskiej Tadeusz Bastrzyk oraz kanclerz kurii diecezji zamojsko-lubaczowskiej Michał Maciołek. Ponadto dyrygent chóru Diana Adamska otrzymała odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” – polskie odznaczenie ministerialne przyznawane osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Z okazji jubileuszu marszałek województwa lubelskiego uhonorował dyrygentkę chóru oraz chór okolicznościowymi grawertonami i nagrodą okolicznościową. Oba odznaczenia i nagrodę wręczył starosta biłgorajski Andrzej Szarlip. Nie zabrakło również gratulacji i prezentów od delegacji chórów z powiatu biłgorajskiego i zamojskiego, od stowarzyszeń i kół gospodyń wiejskich oraz od grup, które współpracują z chórem. Liczne podziękowania otrzymali chórzyści w postaci wyróżnień i dyplomów okolicznościowych. Również chór dziękował sponsorom, instytucjom i osobom, które w sposób szczególny przez ostatnie 10 lat wspierały działalność chóru.

Chór „Noster” powstał we wrześniu 2009 roku z inicjatywy ówczesnego księdza proboszcza gorajskiej parafii Adama Marka. Chór śpiewa przede wszystkim pieśni sakralne. Ale również ma w swoim repertuarze pieśni patriotyczne i ludowe. Prowadzi aktywną działalność koncertową, uczestniczy w licznych konkursach, przeglądach i festiwalach o randze wojewódzkiej, ogólnopolskiej i międzynarodowej, zdobywając czołowe miejsca. W grudniu 2017 roku chór nagrał płytę z kolędami: „Chwała niesie się po drogach”. Chór brał również udział w prestiżowych formach wokalno-instrumentalnych: „Requiem” Wolfganga Amadeusza Mozarta i „Oratorium Terezjańskie” Zbigniewa Małkowicza.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.