- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Chętnie wymieniają piece

Na łamach "NOWej Gazety Biłgorajskiej" wielokrotnie informowaliśmy, że normy jakości powietrza w Biłgoraju biją na alarm. Powietrze, którym oddychamy, truje nas. Dlatego władze miasta dofinansowują zmianę źródła ogrzewania domu na ekologiczne.

- Reklama -

Samorząd miasta Biłgoraj oferuje mieszkańcom program, dzięki któremu z dofinansowaniem mogą wymienić źródło ogrzewania.

– Na dzień 26 listopada br. liczba złożonych wniosków o dofinansowane na wymianę starego źródła ogrzewania wyniosła 154, z tego zakwalifikowanych do dofinansowania zostało 126. Najwięcej wniosków, bo aż 89 zostało złożonych na dofinansowanie ogrzewania gazowego. 27 wnioskodawców zdecydowało się zamontować kocioł na paliwo stałe (pellet) V klasy jakości, 9 wnioskodawców wybrało podłączenie do sieci ciepłowniczej, natomiast 1 zdecydował się na zamontowanie pompy ciepła – informuje burmistrz Janusz Rosłan.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Podpisano 112 umów z wnioskodawcami, z czego 94 zostały już rozliczone. Łącznie od początku trwania programu wypłacono dofinansowanie w wysokości 482 139 zł.

Jesienią i zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.

Przypominamy, że wysokość dotacji wynosi do 60 proc. kosztów wykonania przedsięwzięcia, jednakże nie więcej niż 5 tys. zł brutto. Środki na realizację programu pochodzą z budżetu miasta. Program będzie realizowany do końca 2019 roku, w związku z tym warto się pospieszyć. O dofinansowanie mogą się ubiegać osoby fizyczne realizujące wymianę źródła ciepła w budynku lub lokalu mieszkalnym położonym w granicach administracyjnych miasta Biłgoraj.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Warunek niezbędny do skorzystania w dotacji to trwała likwidacja źródła wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynku lub lokalu. Wyjątkiem jest jednak możliwość wykorzystywania pieców kaflowych jako akumulacyjnych przy ogrzewaniu elektrycznym oraz możliwość wykorzystywania kominków jako dodatkowego źródła ciepła, stanowiącego jednocześnie element dekoracyjny i estetyczny, opalany drewnem. Dofinansowanie może być przeznaczone na pokrycie kosztów zakupu, dostawy, montażu i rozruchu nowego źródła ogrzewania i niezbędnych elementów kotłowni; podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej; podłączenia do sieci gazowej (wykonanie nowego przyłącza);  likwidacji, modernizacji oraz budowy i wykonania systemu odprowadzania spalin. Nowe źródło ogrzewania powinno posiadać aktualne świadectwo badań energetyczno-emisyjnych potwierdzających spełnienie wymagań dotyczących ochrony środowiska (dla kotłów klasy V) wg normy PN-EN 303-5-2012, wydane przez instytucję posiadającą akredytację oraz deklarację zgodności z przepisami z zakresu bezpieczeństwa produktu (CE lub B) podanych przez producenta. Powinno być wykonane fabrycznie i zamontowane po raz pierwszy, spełniać normy i być dopuszczone do użytkowania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Inna mówi

    No dotacja super nie wiecej niz 5 tys zl brutto. A powinno byc 50% kosztow calkowitych. Bo sam piec to nie wszysko. Trzeba ocieplic budynek wymienic okna na energooszczedne, ocieplic strop i piwnice. Wymienic drzwi jesli jest taka potrzeba. Koszt najczesciej zamknie sie w kwocie 60-80 tys zl. A dotacja to nawet nie 10%. heh. I po czyxtym powietrzu. Ale Polska przeciez weglem stoi wiec nie mamy sie czefo martwic. predzej damy sie zadusic smogiem niz nasze wartosci pogonimy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.