- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Chciała sprzedać klocki dla dziecka a straciła pieniądze

19-latka z powiatu biłgorajskiego padła ofiarą internetowych oszustów. Chciała sprzedać klocki dla dziecka i straciła 750 złotych.

- Reklama -

19-latka na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży klocki dla dziecka. Za pośrednictwem znanego komunikatora skontaktowała się z nią osoba zainteresowana zakupem i podesłała jej link. 19-latka, sądząc, że znajduje się na stronie swojego banku, zalogowała się do bankowości elektronicznej i podała kody aktywacyjne. Okazało się jednak, że zamiast otrzymać przelew z konta kobiety wypłacono 750 złotych. Widząc to, zgłosiła sprawę policjantom, którzy teraz szukają oszustów.

- Reklama -

Policja wielokrotnie apelowała o ostrożność podczas transakcji internetowych. Coraz bardziej popularną metodą wśród oszustów staje się podsyłanie osobom korzystającym z portali aukcyjnych lub ogłoszeniowych linków, za pośrednictwem których mają otrzymać lub wpłacić pieniądze za zakupy. Po wejściu w link osoby zostają przekierowane na fałszywe strony banków, portali, firm kurierskich, różniące się od oryginalnych niewielkimi szczegółami jak na przykład kropka w adresie. Niczego nie podejrzewająca ofiara wpisuje dane do logowania, sądząc, że znajduje się w bankowości elektronicznej swojego banku, jednak tak naprawdę loguje się na stronę obsługiwaną przez oszusta. Podaje numer konta, hasło, swoje dane oraz wygenerowane kody, które trafiają do naciągacza. Ten z kolei, mając wszystkie niezbędne dane, loguje się na oryginalnej stronie banku i tym samym ma nieograniczony dostęp do konta ofiary. Nierzadko tą samą drogą oszust wysyła w naszym imieniu wnioski o pożyczki, które często są rozpatrywane pozytywnie. Końcowym etapem oszustwa jest „wyczyszczenie” konta ze zgromadzonych środków.

Podczas transakcji pieniężnych lub kontaktów telefonicznych dotyczących wpłat trzeba zachować szczególną ostrożność. Jeśli nieznajoma osoba podsyła nam link, który przekierowuje nas na stronę, gdzie mamy podać swoje dane, nie róbmy tego! Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.