- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Chcą decydować o losach szpitala

Biłgorajski szpital nadal jest w prywatnych rękach. Władze starostwa robią wszystko, aby szpital był powiatowy.

- Reklama -

Minęło już 10 lat odkąd Spółka Arion Szpitale przejęła działalność szpitala powiatowego w Biłgoraju. Umowa dzierżawy została zawarta na 25 lat. Niestety, zdaniem mieszkańców, krok ten nie doprowadził do poprawy jakości usług świadczonych przez szpital. Władze starostwa robią wszystko, aby służba zdrowia w powiecie znów była publiczna.

Temat funkcjonowania biłgorajskiego szpitala został poruszony podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej we Frampolu.  – Robimy wszystko, aby służba zdrowia była publiczna, aby samorząd decydował o losach szpitala. Mam nadzieję, że będziemy mogli tak powiedzieć – mówił starosta Andrzej Szarlip. W podobnym tonie mówił Michał Mulawa, wicemarszałek województwa lubelskiego. – Nie spoczniemy, dopóki nie odzyskamy szpitala w Biłgoraju dla mieszkańców powiatu, dopóki szpital nie będzie jednostką podległą staroście. Zrobimy wszystko, aby tak się stało – zapewniał Michał Mulawa. Dodał, że powiat biłgorajski jest bardzo dużym powiatem, a biłgorajski szpital powinien stać na najwyższym poziomie, aby dbać o zdrowie mieszkańców. – Nie spoczniemy w działaniach, dopóki szpital nie będzie przywrócony mieszkańcom – podkreślał.

- Reklama -

Przypomnijmy, że władze starostwa powiatowego otrzymały środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na dwa zadania związane ze służbą zdrowia na łączną kwotę 19 mln zł. 4 mln zł zostaną przeznaczone na modernizację istniejących budynków, na potrzeby specjalistycznych przychodni i laboratorium przy Zespole Opieki Zdrowotnej w Biłgoraju i Tarnogrodzie wraz z wyposażeniem. Dzięki realizacji inwestycji zostanie podniesiony potencjał wzrostu gospodarczego m.in. poprzez utworzenie nowych, stałych miejsc pracy także w przedsiębiorstwach będących podwykonawcami i dostawcami. Planuje się także wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz informatycznych systemów zarządzania z uwzględnieniem wprowadzenia usług cyfrowych zwiększających dostępność i bezpieczeństwo. Natomiast 15 mln zł zostanie przeznaczonych na przystosowanie oddziału Izby przyjęć do SOR – Szpitalnego Oddziału Ratunkowego i całodobowego lądowiska dla śmigłowców, by transportować pacjentów do specjalistycznych szpitali m.in. w Lublinie lub Łęcznej. Planuje się także budowę garaży dla karetek z pomieszczeniami socjalnymi. Do realizacji celu będzie niezbędna rozbudowa Oddziału Chirurgii wraz z zakupem wyposażenia: kardiomonitorów, kardiostymulatorów, respiratorów, stołu operacyjnego i zabiegowego, pracownią rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej oraz pracowni RTG. Dzięki realizacji inwestycji zostanie podniesiony potencjał wzrostu gospodarczego m.in. poprzez utworzenie nowych, stałych miejsc pracy także w przedsiębiorstwach będących podwykonawcami i dostawcami. Inwestycje rozszerzą ofertę świadczenia usług medycznych przez jedyny szpital powiatowy.

Z wcześniejszego rządowego wsparcia udało się pozyskać 5 mln zł, a więc łącznie to 24 mln zł.

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.