- Reklama -

Chcą się uczyć w szkole branżowej

Chcą uczyć się w szkole branżowej
Są plany, aby w Józefowie powstała szkoła branżowa. Pierwsi chętni już są. Młodzi ludzie, którzy zechcą wybrać taki model kształcenia mogą liczyć na zdobycie konkretnego zawodu i otrzymywać kieszonkowe.

Nowa sieć szkolna w gminie Józefów zatwierdzona. Przyjęta w lutym przez Radę Miejską uchwała w tej sprawie została pozytywnie zaopiniowana zarówno przez kuratora oświaty, jak i związki zawodowe, a w czwartek 30 marca radni ostatecznie zatwierdzili zmiany.

- Reklama -

W związku z reformą oświatową od 1 września gimnazja w Józefowie i Majdanie Nepryskim zostaną włączone do nowych 8-klasowych szkół podstawowych i będą wygaszane. Ponadto uczniowie ostatnich klas gimnazjum w Józefowie przeniosą się z budynku liceum ogólnokształcącego do siedziby obecnej szkoły podstawowej, natomiast w budynku LO powstanie wielozawodowa szkoła branżowa I stopnia. Będzie to placówka podobna do dawnych szkół zawodowych, ale ukierunkowana na lokalny rynek pracy, a jej uczniowie będą mogli odbywać praktyki u miejscowych przedsiębiorców. – Nową placówkę będzie prowadzić powstałe niedawno Józefowskie Towarzystwo Oświatowe, które jest już wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego, a w środę, 29 marca, walne zgromadzenie przyjęło uchwały o utworzeniu szkoły branżowej i ośrodka szkolno-wychowawczego. Do połowy kwietnia chcemy uzyskać opinię kuratora oświaty i zarejestrować JTO u starosty biłgorajskiego, by w drugiej połowie tego miesiącu rozpocząć rekrutację – mówi burmistrz Józefowa Roman Dziura. Jednocześnie zapowiada, że zaraz po rejestracji odbędzie się spotkanie informacyjne dla lokalnych przedsiębiorców, którzy zechcą przyjąć uczniów nowej placówki na praktyki zawodowe. – Liczymy, że chętnych nie zabraknie, ponieważ to propozycja opłacalna zarówno dla uczniów, jak i przedsiębiorców. Pierwsi będą bowiem otrzymywać "kieszonkowe", a przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie finansowe z budżetu państwa – dodaje Roman Dziura.

Wstępnie chęć nauki w szkole branżowej już wyraziło około 10 józefowskich gimnazjalistów, ale autorzy pomysłu wierzą, że dołączą do nich koledzy z innych gmin. Jest też zainteresowanie Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Józefowie, tworzonym z myślą o niepełnosprawnych dzieciach – od przedszkolaków po obecnych gimnazjalistów. Burmistrz Dziura podkreśla, że nowa placówka ma mieć charakter wielozawodowy i ofertę dla maksymalnie dużej grupy młodzieży.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.