- Reklama -

Ceny malin biją rekordy

18 września za kilogram malin w punktach skupu owoców płacono już ponad 17 zł. Nie zanosi się, żeby cena skupu malin miała spadać. Rolnicy zyskują, a konsumenci tracą. W marketach trzeba za kilogram zapłacić drugie tyle.

Rolnicy na pewno zamkną ten sezon z uśmiechem na ustach, konsumenci natomiast
nie będą zadowoleni z ceny, jaką muszą zapłacić. Sezonowy szczyt owocowania
malin już za nami. Zielonych owoców na krzewach zostaje coraz mniej, a ceny
wciąż szybują w górę.

Skąd tak wysoka cena?

Eksperci zwracają uwagę, że do tak dużego wzrostu cen przyczyniła się sytuacja w krajach,
które są największymi eksporterami tych owoców. Jednym z nich jest Serbia, która w tym
roku zmaga się z klęską nieurodzaju. Tamtejsze uprawy zostały też dotknięte przez
gradobicia.

- Reklama -

Co na to rolnicy?

– Na początku sezonu malina startowała z ceną około 12 zł za kilogram owoców. Już wtedy była wielka radość. Myśleliśmy, że cena zacznie spadać w pełni sezonu, a stało się wręcz odwrotnie. Mam 30 arów uprawy. Obecnie dochód z tego małego kawałka wyniósł już ponad 4 tysiące, a sezon jeszcze się nie zakończył – mówi Jakub, właściciel gospodarstwa rolnego z gminy Tarnogród.

Najbardziej popularna odmiana malin w regionie to malina polka. Jest ona słodka, ma twarde owoce i można ją dłużej przechować. Ma jednak jedną wadę – jest podatna na choroby. Z kolei inną często uprawianą w powiecie biłgorajskim odmianą jest malina polana. Jej owoce są bardziej miękkiejest mniej smaczna, ponieważ jest to odmiana przemysłowa. Jednak cena zarówno jednej, jak i drugiej powala z nóg.

- Reklama -

- Reklama -

6 Komentarze
 1. unkas mówi

  Za dwa latka będziecie z łezką w oku wspominać ceny z 2021 roku- UHAHAHA

 2. Frampol City mówi

  Masz rację, oblicząć te wszystkie roboczogodziny spędzone na polu, to nie jest wygórowana cena.

 3. Albert mówi

  Malina to dlatego taka cena bo na Bałkanach wymarzło, jeżeli by tam była to może że 2 zł by kosztowała u nas, w przyszłym roku będzie na pewno cena dużo niższa nie udźmy się bo tak będzie, a sadzenie teraz nic nie da to jednorazowy wyskok

 4. Marek mówi

  A nie napisałeś że nawozy i opryski poszły o 30proc w górę i robisz wielkie halo to że ktoś dużo zarobi to i dużo wyda żadna to sensacja może dla was marni dziennikarze

 5. NieUsmiechnietyPlantatorMalin mówi

  Sensacja, ze malina droga. A to przez to, ze ludzie w ubiegłych latach usuwali, bo nie opłacało sie zbierac. Wątpię, ze rolnicy zamkną sezon z usmiechem na ustach, jak twierdzi autor. Rolnicy borykają się z masą problemów na co dzień. I mimo, ze to szara, nudna codziennosc, o tym powinno się pisać, zamiast tworzyć sensacje. Taka powinna być normalna cena za produkty rolne. Tylko, że rolnik nie liczy swojego czasu. Deweloperka podniosła ceny i to jest normalne. A rolnik nie może sprzedać za godziwe pieniądze bo to sensacja. Maszyny rolnicze, stal na tunele, nawozy, paliwo, robocizna. Wszystko w górę. A produkty rolne stoją w miejscu od bardzo wielu lat. Zamiast dawać rolnikom pieniądze, powinni zorganizować odbiór od rolnika produktów za godziwe pieniądze. I na żadne dotacje i tłumaczenia sie przed urzędnikiem rolnik nie musiałby tracić czasu.

  1. Beata mówi

   Dokładnie tak , zgadzam się w stu procentach.Dlaczego sensacją nie jest fakt , że nawozy biją rekordy cenowe .Wiele gospodarstw upada bo mamy taki rząd , że doprowadził nasze rolnictwo na skraj przepaści.Dopiero sobie przypomną o rolnikach przed wyborami ,ale tu już nikt na nich głosu nie odda.Zostalismy oszukani jak zawsze ,a teraz malina ma cenę jaką powinna mieć to sensacja.Niemcy dwa lata temu na skupie dostawali 9 euro za kg .Nie tak dawno malina była po1,50 na skupie i nikt nie pisał jakie szkody ponieśli rolnicy .Ceny powinny być adekwatne do cen , nawozów do cen paliwa,a za pracę nikt nam nie płaci.Zacznijcie pisać prawdę jak to wszystko wygląda od potrzewki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.