Cena śmieci pójdzie w górę

 

Od stycznia mieszkańcy Biłgoraja zapłacą więcej za śmieci. Za odpady segregowane zapłacimy 11 zł do osoby, a niesegregowane 22 zł. 

Jak podkreśla burmistrz Janusz Rosłan, podwyżki wynikają z podzielenia kwoty, jaka została uzyskana w przetargu, który wygrał PGK na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Ta kwota wynika z podzielania kwoty przez ilość mieszkańców którzy złożyli deklaracje. Dzieląc tę kwotę otrzymaną w przetargu, stawka powinna wynosić 11,70 zł mówił burmistrz Janusz Rosłan. Dodał, że z roku na rok ubywa osób płacących za śmieci. Chcemy podjąć wspólnie działania, aby znaleźć osoby, które, naszym zdaniem, powinny, zamieszkując, a nie złożyły deklaracji. Różnica pomiędzy funkcjonowaniem systemu w pierwszym roku, jeśli chodzi o ilość mieszkańców, a teraz wynosi tysiąc mniej. Z każdym rokiem ubywa mieszkańców. Nie chce mi się wierzyć, że tyle osób wyjechało. Niektórzy zaczynają szukać oszczędności we własnym zakresie mówił.

W minionym roku stawki zostały obniżone. To spowodowało, że spółka poniesie stratę w wysokości 120 tys. zł. Jak tłumaczy burmistrz, zwiększyły się ponadto ceny za zagospodarowanie odpadów tych, które mogą być zutylizowane w cementowniach. Wzrost wyniesie 120 tys. zł. Dla spółki wzrosły również koszty za korzystanie ze środowiska (75 tys. zł). O 25 tys. zł wzrosną opłaty za zagospodarowanie odpadów wielkogabarytowych i zużytych opon w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Natomiast o 18 tys. zł wzrośnie fundusz rekultywacyjny dla nowej kwatery. PGK w nowym roku planuje również podwyżki dla najmniej zarabiających pracowników. Będzie to kwota 27 tys. zł. Drastycznie spadła również cena, jaką PGK otrzymywał za plastik i makulaturę. Trzeba sobie zdać sprawę, że cena za odbiór śmieci nie będzie malała a będzie rosła mówi burmistrz Rosłan. 

 Głos w sprawie zabrał radny Jan Skrok. To trudna decyzja, bo to podwyżka. Nie jest do podważenia kalkulacja przedsiębiorstwa. Dla czteroosobowej rodziny to kwota 4 zł na miesiąc. Myślę, że jest do udźwignięcia. Nie możemy pozwolić, aby obniżyć tę opłatę i przenieść na budżet miasta różnice w kosztach. Decyzja trudna, ale musimy odpowiedzialność ponieść. Przed nami kolejne podwyżki kanalizacja, woda mówił.  

 W głosowaniu 9 radnych poparło podwyżkę. Cztery osoby były przeciw. Od 1 stycznia 2018 roku będą więc obowiązywać następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi: 11,00 zł od jednego mieszkańca miesięcznie, jeżeli odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny; 22,00 zł od jednego mieszkańca miesięcznie, jeżeli odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

Zmiana stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie wiąże się z koniecznością składania nowych deklaracji przez właścicieli nieruchomości. Pamiętajmy, że wszelkie zmiany związane z ilością osób zamieszkałych (z przeprowadzką osób, narodzinami dzieci, zgonami osób, itp.) mające wpływ na wysokość opłaty należy zgłaszać w Urzędzie Miasta Biłgoraj (Biuro Obsługi Interesantów) w terminie 14 dni od daty zaistnienia zmiany.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.