- Reklama -

- Reklama -

Cebula to nasza tradycja (rozmowa)

Cebula jest bezpośrednio związana z naszymi korzeniami. Cebula to nasza tradycja, a my chcemy kultywować tradycję, choć dziś cebulę zastępują nieco inne działania i pomysły – mówi Paweł Kuraś – wiceprezes "Cebularze - Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Goraja".

- Reklama -

Ta cebula to aż taka tradycja w Gminie Goraj?

Zgadza się. W Goraju do czasów przedwojennych handlowano na szeroką skalę cebulą. Zresztą do tej pory są dwie babcie, które mają ponad 90 lat i jeżdżą po wiejskich jarmarkach, sprzedając cebulę i czosnek. To taka nasza tradycja, kiedyś bardzo popularna. Mnóstwo rodzin zajmowało się uprawą i handlem cebulą. W starych książkach są informacje, że już w XVI wieku tak było.

A wasze stowarzyszenie „Cebularze” czym się zajmuje? Bo chyba nie handlujecie cebulą?

(śmiech). Nie, no oczywiście, że nie. Misją naszego stowarzyszenia jest taki zrównoważony rozwój miejscowości, gminy i parafii Goraj. Rozwój taki społeczny, gospodarczy, kulturalny.

Ilu członków ma stowarzyszenie „Cebularze”?

W tej chwili to jest 26 osób, a działamy od 17 lutego 2020 roku.

Jest jakiś klucz przy przyjęciu do stowarzyszenia? Na przykład lubicie cebulę?

- Reklama -

No pewnie i to w każdej postaci. Cebula jest bardzo zdrowa i to jest po prostu naturalne lekarstwo na wiele schorzeń. I do tego też jest bardzo ważna w kuchni. Ja jem często, a gdyby mi żołądek pozwalał, to jadłbym chyba cały czas (śmiech).

I co teraz „Cebularze” planują?

Sporo pomysłów mamy. A to rajd rowerowy, a to spotkania z ciekawymi ludźmi. Będziemy informować „Nową Gazetę Biłgorajską”. Ale przede wszystkim zbieramy pieniążki na renowację zabytkowych pomników na naszym cmentarzu i to jest dla nas najważniejsze wyzwanie.

(…)

Cała rozmowa tylko w papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. W każdy wtorek nowy numer. W kioskach, sklepach i punktach kolportażu w powiecie biłgorajskim.

Najwięcej aktualnych informacji z powiatu biłgorajskiego, przez 24 godziny na dobę na portalu:

www.gazetabilgoraj.pl

Piszcie do nas! Komentarze, informacje, zdjęcia, zapowiedzi imprez w waszych gminach : nowa@gazetabilgoraj.pl

 

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.