- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Burmistrz odpowiada biłgorajskim działaczom PiS-u

Szanowna Pani Poseł,

Drodzy Koledzy Miejscy Radni, z partii noszącej tak piękną nazwę, pochodzącą od słów powtarzanych w Starym Testamencie,

Z uwagą zapoznałem się z Waszym stanowiskiem wobec, jak piszecie, „nieprawdziwych informacji rozpowszechnianych przeze mnie w mediach krajowych”. Pierwsza myśl, która mi przyszła do głowy, to że jest to czyjś prima aprilisowy żart, bo trudno mi było uwierzyć, że ktoś myślący i świadomy, wybrany z woli Suwerena do pełnienia funkcji publicznej dla dobra Naszego Biłgoraja, może wypisywać takie bzdury.

Na początku chciałbym przypomnieć tekst roty ślubowania, które składałem, obejmując urząd.

,,Obejmując urząd burmistrza, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta“.

Koledzy natomiast, w większości odwołując się do Boga, składali takie przyrzeczenie:

Wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców.”

Jak łatwo zauważyć, w słowach tych brak jest wskazania, aby nasza służba miała być determinowana dobrem partii Prawo i Sprawiedliwość.

Uważny czytelnik, już po przeczytaniu pierwszych zdań Waszego stanowiska zrozumie, że Biłgoraj nie otrzymał środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przyznawanych w trybie „konkursowym”, ponieważ burmistrz poparł w wyborach prezydenckich Rafała Trzaskowskiego, a nie Andrzeja Dudę, a dodatkowo śmie występować przed kamerami – jeszcze niezależnej stacji TVN.

- Reklama -

Zarzuty dotyczące braku umiejętności pisania wniosków, w sytuacji, gdy Biłgoraj pozyskał w ostatnich latach ponad ćwierć miliarda złotych z funduszy zewnętrznych, jest niedorzeczne. To ci sami, wykwalifikowani i doświadczeni pracownicy Urzędu Miasta sporządzali te, bardzo proste i łatwe w porównaniu z programami UE, wnioski o dofinasowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Co z tego, że wymieniają Państwo kryteria oceny wniosków (określone w uchwale Rady Ministrów), jeżeli nie ma informacji o możliwych do uzyskania punktach za spełnienie poszczególnych kryteriów, jak również o możliwości odwołania się do jakiejś wyższej instancji, w przypadku wątpliwości co do rzetelności ich oceny.

Odnoszę wrażenie, że osoby, które podpisały się pod tzw. stanowiskiem, zapomniały albo nie są świadome tego, skąd się biorą pieniądze. Wyjaśniam więc, że to nie Rząd Prawa i Sprawiedliwości „daje” jakieś pieniądze, tak jak nie daje ich mieszkańcom Burmistrz czy Starosta. Zarówno Rząd jak i wszystkie osoby sprawujące władzę na różnych szczeblach, posłowie i senatorowie, radni miejscy i powiatowi, wszyscy urzędnicy, nauczyciele, lekarze, policjanci itd. żyjemy z ciężko wypracowanych pieniędzy podatników. Jesteśmy na ich utrzymaniu i bierzemy za naszą „służbę” nierzadko sowite wynagrodzenia. Wyborcy, dając nam prawo do dzielenia środków publicznych, czyli tych wziętych od podatników, mają prawo żądać od nas uczciwości, sprawiedliwości i równego traktowania. Warto sobie o tym każdego dnia przypominać!

Poza tym pragnę również przypomnieć, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych finansowany jest obligacjami emitowanymi przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach utworzonego tam Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Tak więc, również mieszkańcy Biłgoraja będą spłacali ten wielomiliardowy dług.

Jakże niskie i niegodne homo sapiens (człowieka myślącego) jest kierowanie się przy dzieleniu środków publicznych takimi pobudkami jak przynależność partyjna czy lojalność wobec PiS osoby sprawującej w danej gminie urząd wójta, burmistrza czy prezydenta. A co z Waszymi wyborcami? Za co oni ponoszą karę? Czemu winne są dzieci, które czekają na salę gimnastyczną czy boisko sportowe?

Z jednego jednak cieszę się, a mianowicie z tego, że oglądacie programy w wolnych mediach. Jest odrobina nadziei, że kiedyś „otworzycie oczy”. Moje pokolenie musiało słuchać zagłuszanej stacji Radio Wolna Europa.

Dziękuję Wam za przesłane życzenia Wielkanocne. Piszecie w nich, żeby Święta Zmartwychwstania pomogły oderwać się od problemów, ulżyły nam w codziennym trudzie i strachu, życzycie błogosławieństwa i wielu łask oraz oby nasze serca napełniła wiara, nadzieja i miłość.

Bardzo Wami dziękuję za te piękne, z serca płynące życzenia i wzajemnie życzę Wam oraz wszystkim czytelnikom Radosnych Świąt Wielkanocnych.

Wyrażam zgodę na komentowanie

Janusz Rosłan

11 Komentarze
 1. Józef Marzec mówi

  ,Nie wiem o co PIS-owi chodzi. Zamiast wspierać Burmistrza u góry to rzuca mu kłody pod nogi i neguje wszystkie jego decyzje. Uważam że Biłgoraj pięknieje z roku na rok a nie jest proste w mieście, gdzie nie ma zbyt wielu zabytków. Zawsze oczy turysty obserwatora zwrócone są na zabytki a później na resztę miasta. Uważam że obecnie3 Biłgoraj nie ma się czego wstydzić i jest bardzo ładnym miastem. Tak trzymać Burmistrzu i nie patrzyć na tych zaślepionych władzą w kraju ludzi.

 2. unkas mówi

  Wielka szkoda że pan burmistrz nie zauważył że te pieniądze są zabrane jednym obywatelom a dane innym za zasługi dla władzy .Janosik też to praktykował -a był to rabunek zuchwały .Został za to powieszony i to nazywa się sprawiedliwość

 3. Marian mówi

  Panie Burmistrzu moje pokolenie nie “musiało” słuchać Wolnej Europy, ale musiało uczestniczyć w pochodach majowych (widzieliśmy się), zaklady pracy musialy prenumerować Trybunę Ludu Sztandar Ludu i inne dzienniki partyjne.
  W czasie rządów media były zależne PZPR (lub cenzura PZPR) , a te “wolne” były finansowane głównie przez USA, jedne reprezentowały stanowisko PZPR, a drugie zachodnich mocodawców. Obecnie wolne media również nie istnieją, służą tym którzy je finansują, a sugerowanie że rzekome wolne media mają komkolwiek otworzyć oczy jest daleko chybione.

 4. Lukas mówi

  Za PO bylo tak, ze samorzady gdzie rzadzi PO dostawaly wiecej niz te gdzie rzadzi PiS. Logiczne. Teraz jest odwrotnie i tyle. Zadna mega nowosc.

  Na dobra sprawe pis i po to jedno zlo.

  A pan burmistrz zamiast bawic sie w celebryte niech pilnuje swoich urzednikow. Juz wiemy, ze zdarza sie, ze nie zloza wniosku na czas i traca dofinansowanie. Moze i tym razem czlowiek zawinil?

 5. Adam mówi

  Nahapliście się pod rządami PO i Palikota teraz czas na rowój innych gmin z pow. biłgorajskiego !!!

 6. Lipiny Dolne mówi

  Panie burmistrzu, nic nie zrozumiałam o co chodzi. Tyllle emocji Panem targało przy pisaniu tego pisma, że nie wiadomo o co chodzi-ja się nie interesuje polityką bo wszyscy są tacy sami. A co do osób którym Pan odpowiada powiem tak… Nie ważne jaka partia, ważne jaki człowiek. Wesołych Świąt.

  1. Rycho Rysiński mówi

   Emocjami to targało panią poseł i działaczy PiS-u, którzy zamieścili swoje pismo (czytaj: wypociny) w mediach.

 7. Wojciech Konieczny mówi

  Bardzo się Cieszę że pan Janusz Rosłan umie wykorzystać pieniądze na pracę budowlane odnośnie Naszego Miasta Biłgoraja… i chciałbym aby pan Był Prezydentem do Końca pana Zycia… wiele się pozmieniało…zaa pana Kadencji…i to fest…. aż Jestem pod Wrażeniem😁😇🥰
  Pozdrawiam Pana… z Również pięknej jak Biłgoraj….Szwajcarii😁😉🙃🙂🤗

  Wojciech Konieczny

  1. Rycho Rysiński mówi

   Czyżby prowokator???

 8. rudi mówi

  ło, i co na to Bogobojne pisiory. (może ,przepraszam)

 9. Renata mówi

  A co na to powie Michał Mulawa, w końcu to w Urzędzie Marszałkowskim następuje podział pieniędzy. Przyjeżdża do Nas jako vice marszałek, co 4 lata szuka głosów, a jakie jest jego zainteresowanie rozwojem Biłgoraja? Nie rozumiem niby swój człowiek a…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.