- Reklama -

- Reklama -

Burmistrz Biłgoraja zachęca: Spotkajmy się o godz. 14:00

W dniu 2 listopada 1942 roku miała miejsce ostatnia akcja przeprowadzona przez niemieckiego okupanta, podczas której wymordowano niemal wszystkich pozostałych jeszcze przy życiu Żydów Biłgorajskich. Od tych tragicznych wydarzeń mija 80 lat. - W rocznicę tego tragicznego wydarzenia spotkajmy się o godz. 14:00 na cmentarzu żydowskim przy ul. M. Konopnickiej w Biłgoraju. Połóżmy kamyk, zapalmy znicz - prosi burmistrz Biłgoraja, Janusz Rosłan.

- Reklama -

– Od tych tragicznych wydarzeń mija 80 lat. Pamiętajmy o tych, którzy żyli z naszymi rodzicami czy dziadkami i tym samym tworzyli wspólną historię Biłgoraja – przypomina burmistrz.

2 listopada 1942 roku w Biłgoraju zginęło kilkaset osób. Mordowanie Żydów i restrykcje wobec nich trwały przez cały okres wojny, natomiast 2 listopada to apogeum tych tragicznych wydarzeń. Tych, którym udało się przeżyć 2 listopada, wyłapywano w następnych dniach. W marcu 1943 roku przeprowadzony był spis ludności, który nie wykazywał ludności żydowskiej. Przed wojną było ich 5 tys. Niektórym udało się przeżyć dzięki Polakom, którzy ich przechowali z narażeniem własnego życia. Rok 1942 zmienił strukturę narodowości miasta Biłgoraj. Żydzi zniknęli z Biłgoraja.

- Reklama -

Niemcy postanowili całkowicie zlikwidować ludność wyznania mojżeszowego nie tylko w Biłgoraju, ale na terenie całej Lubelszczyzny. W przypadku Biłgoraja w 1942 w ramach akcji „Reinhardt” Niemcy postanowili całkowicie  zlikwidować ludność wyznania mojżeszowego. W Biłgoraju od samego rana specjalne oddziały wyciągały Żydów z mieszkań na rynek. Tam Niemcy rewidowali ich w poszukiwaniu złota i dolarów, a następnie prowadzili do baraków przy ul. 3 Maja, gdzie obecnie jest boisko LO im. ONZ. W barakach czekali do następnego dnia, gdy dotarli do nich Żydzi przyprowadzeni m.in. z Józefowa, Tarnogrodu i Krzeszowa. Wówczas wszyscy zostali poprowadzeni z Biłgoraja do Zwierzyńca, następnie trafiali do obozu zagłady w Bełżcu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.