- Reklama -

- Reklama -

Grabczuk

Burmistrz Biłgoraja grzmi! – Mieszkańcy zostali wprowadzeni w błąd – mówi

Dlaczego Biłgorajskie Centrum Kultury nie honoruje Karty Dużej Rodziny wydanej przez gminę Biłgoraj? Radny Adam Marcin Mura uważa, że jest to ewenement na skalę kraju. Do sprawy odniósł się właśnie burmistrz Biłgoraja Janusz Rosłan, który przybliża temat i podkreśla, że w głosowaniu nad takim, a nie innym stanem rzeczy brał również udział ... radny Mura. Ktoś wie o co tu w ogóle chodzi ?! Sprawdzamy w Nowej Gazecie Biłgorajskiej.

- Reklama -

Interpelacja i niedowierzanie  radnego Mury

Nie mieści mi się to w głowie. To tak działa ogólnopolska Karta Dużej Rodziny? Że działa wszędzie, poza … Biłgorajskim Centrum Kultury? – mówił kilka dni temu Nowej Gazecie Biłgorajskiej zdziwiony radny.

Grzegorz Wróbel

Radny Mura ubolewa, że instytucje podległe Miastu honorują tylko Lokalną Kartę Dużej Rodziny, na którą przysługuje 50% zniżki chociażby na zakup biletów do biłgorajskiego kina.

-Wydaje mi się, że to jest ewenement na skalę kraju, że przyjedzie rodzina z kilkoma małymi dziećmi z wioski pod Biłgorajem i wszędzie w Polsce obejrzy wspólnie film, kupując bilety za 50% ceny, a w BCK każą im normalnie płacić – komentuje Marcin Adam Mura.

 

Interpelację radnego dotyczącą sytuację z honorowaniem Karty Dużej Rodziny opisaliśmy TUTAJ

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Po publikacji artykułu do sprawy odniósł się Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja, który szczegółowo  tłumaczy jak wygląda sytuacja z Ogólnopolską i Lokalną Kartą Dużej Rodziny i wyraża zdziwienie, że radny Mura nie wie o faktycznym stanie rzeczy, skoro jako radny brał udział w glosowaniach dotyczących uchwalanego przez Radę budżetu.

Karta Dużej Rodziny działa w całej Polsce

 

Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja podkreśla, że rodziny wielodzietne z Biłgoraja mogą korzystać z wielu ulg i zniżek oferowanych przez różne instytucje państwowe i przedsiębiorstwa prywatne, które przystąpiły do ogólnopolskiego programu „Karta Dużej Rodziny”.

-Karta wydawana jest bezpłatnie i przysługuje rodzinom z trójką dzieci do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do osiągnięcia 25 lat, a w przypadku osób niepełnosprawnych na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności – wyjaśnia burmistrz.

Burmistrz dodaje, że oprócz ogólnopolskiego programu „Karta Dużej Rodziny” funkcjonują w wielu samorządach programy lokalne, mające na celu wspieranie rodzin wielodzietnych.

Każda gmina może płacić za swoich mieszkańców

-W Biłgoraju program uchwalony przez Radę Miasta nosi nazwę „Rodzina na 5 +”. Miasto Biłgoraj zaprosiło do programu „Rodzina na 5 +” Partnerów, którzy są wymienieni pod adresem: https://www.bilgoraj.pl/page/839/nasi-partnerzy.html Karta wydana w ramach programu „Rodzina na 5 +” umożliwia między innymi otrzymanie 50 proc. zniżki na wydarzenia kulturalne i seanse filmowe w Biłgorajskim Centrum Kultury oraz 50 proc. zniżki na wejścia na saunę i siłownię w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Biłgoraju. Zmniejszenie uzyskiwanych przez te jednostki miejskie (OSiR, BCK) przychodów z tytułu udzielanych zniżek, rekompensowane jest tym jednostkom poprzez zwrot utraconych dochodów lub zwiększenie dotacji z budżetu miasta Biłgoraja, a więc ze środków należących do mieszkańców Biłgoraja. Decyzję w tej sprawie podejmują Radni Rady Miasta uchwalając budżet, a zatem również i Pan Marcin Adam Murawyjaśnia burmistrz. 

Burmistrz wyjaśnia, że honorowanie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oznaczałoby dotowanie biletów wstępu mieszkańcom całej Polski, a to byłoby niezgodne z przepisami Ustawy o Finansach Publicznych oraz Ustawą o Samorządzie Gminnym.

-Inne miejscowości, zainteresowane udzieleniem zniżek dla swoich mieszkańców przez BCK czy OSiR, mają możliwość zawarcia umów międzygminnych, które regulowałyby sposób przekazywania środków budżetowych pomiędzy samorządami. Wówczas środki wydawane byłyby zgodnie z przepisami i sprawiedliwością społeczną, gdyż każda gmina ponosiłaby koszty za swoich mieszkańców korzystających z tych dóbr – tłumaczy Janusz Rosłan 

Mam nadzieję, że rozwiałem wątpliwości

 

-Wyrażam nadzieję, że przedstawione wyjaśnienie rozwieje wątpliwości Pana Marcina Adama Mury, a także tych mieszkańców, którzy po przeczytaniu artykułu zamieszczonego w Nr 38 (1040) Gazety Nowa 19-25 września 2023 r. pod tytułem „To jest ewenement w skali kraju!” zostali wprowadzeni błąd –   dodaje Janusz Rosłan

 

- Reklama -

24 Komentarze
 1. Agi mówi

  Brawo mlody

 2. Anonim mówi

  Dlaczego to ja mając jedno dziecko mam płacić 100% , a ci wielodzietni 50%? Jestem gorszy sort ? Chyba decydując się na dziecko jest się świadomym czekających obowiązków .

 3. Mamusia mówi

  Kiedy skończy się oszczędzanie na dzieciach w naszym mieście?

  1. Anonim mówi

   jak zacznie pani wydawać 500+ na dziecko a nie na własne potrzeby

 4. taki mamy tutaj mental mówi

  Ciekaw jestem czy radny i jego poplecznicy wyciągną własne pieniądze z kieszeni żeby rodziny wielodzietne z całej Polski miały zniżki do kina? Pewnie nie, ale pieniądze mieszkańców Biłgoraja to już chętnie by oddali. Budżet miasta to nie jest magiczny bankomat, tylko kasa na którą zrzucają się mieszkańcy. Jeżeli ludzie z gminy chcą chodzić do kina ze zniżką to niech gmina dopłaca do tego, a nie miasto.

 5. Tata mówi

  Panie Januszu zrób pan coś dla zwykłych ludzi a nie tylko dla elity” poezja śpiewana” i „Tour de konstytucja”

 6. Agnieszka mówi

  Super radny

 7. Ola mówi

  Trzeba upominać się o swoje, brawo.

 8. Anonim mówi

  wstyd że pan radny nie rozumie na czym polega jego rola w radzie miasta i nie zna zasad funkcjonowania samorządu. Krytykuje wlasne decyzje żeby zdobyć kilka punktów przed wyborami, ale strzela sobie w stope. Taka rada na przyszlosc. Zanim sie wypowiesz sprawdz o co w tym chodzi.

  1. Iga mówi

   ???? weź się puknij

 9. Aga mówi

  Super trzeba to miasto odmłodzić

 10. dfghj mówi

  Skoro karta dużej rodziny jest tak wszędzie honorowana to pozwolę sobie zapytać: czy kościół w którym pracuje radny Mura udziela 50% zniżki dużym rodzinom na np. chrzest dziecka? Czy radny Mura za posługę przy takim chrzcie udziela 50% zniżki? Najłatwiej się liczy cudze pieniądze? Cudze pod lasem się widzi, a swojego pod nosem już nie???

  1. Darek mówi

   A boli Cię że was lewaków termosie po noskach, w końcu ktoś się odważył…..

 11. Iga mówi

  Jak zwykle u nas na opak

 12. Tr mówi

  Panie Rosłan ściągnij sprzed ratusza tę żółto niebieską flagę. Tu jest Polska!

  1. fck ptn mówi

   odezwał się fan konfederosji

 13. Ada mówi

  dziwne mają praktyki w tym BCK

 14. Dorota mówi

  człowiek blisko ludzi,brawo radny

  1. Anonim mówi

   blisko ludzi z gminy, daleko ludzi z miasta

 15. Kasia mówi

  prawda boli ???
  To śmiech na sali że właśnie w kinie nie uwzględniają tej karty .
  Pan Burmistrz oburzony bo mu w końcu ktoś prawdę mówi?

  1. Monika Bilgo/Lbn mówi

   No Roslan nigdy nie lubial prawdy cóż poradzić jak każdy, który się dorwał do koryta i rządzi po swojemu…
   Może czas zejść ze stołka Panie Roslan?

 16. Oj. mówi

  Kiepsko, że radny ma tak ograniczoną wiedzę.
  Wstyd, że reprezentuje mieszkańców.
  Więcej w nim złości niż profesjonalizmu.
  Ktoś wie z jakiej partii on jest?

  1. dfghj mówi

   dla niepoznaki wypisał się z PiSu

  2. Anonim mówi

   wstąpił w szeregi Suwerennej Polski, ekspertów od niszczenia prawa i wycinania lasów

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.